Tworzenie dokumentacji montażowych z plików CAD 3D – SOLIDWORKS Composer Case Study

Tajfun SOLIDWORKS Case Study - Success story

Firma Tajfun Planina d.o.o. wzięła swoją nazwę od zjawiska pogodowego o tej samej nazwie i zgodnie z tą nazwą rozpętała prawdziwą burzę na rynku urządzeń do pozyskiwania drewna. Od czasu wprowadzenia na rynek swojego pierwszego produktu w 1967 roku, jakim była dmuchawa do siana, firma Tajfun stała się największym na świecie producentem osprzętu do pozyskiwania drewna. Eksportuje ponad 90 procent swoich produktów poza macierzystą Słowenię, a jej wciągarki i maszyny do obróbki drewna na opał są chętnie wybierane przez wiele firm zajmujących się wyrębem lasów i pozyskiwaniem drewna opałowego.

Jako pierwsi w Słowenii zastąpiliśmy Autocad® 2D narzędziami SOLIDWORKS® 3D

Według kierownika projektu Srecka Pertinaca firma Tajfun zawdzięcza swój sukces innowacyjnym technologiom produkcji i projektowania, a także najnowszym narzędziom do automatyzacji. „Nasz dział rozwoju szczyci się pozycją lidera w stosowaniu nowych technologii i zautomatyzowanych procesów opracowywania produktów” — zauważa Srecko Pertinac. „Byliśmy jednym z pierwszych producentów w Słowenii, którzy zaczęli stosować projektowanie 3D. W 1998 roku zastąpiliśmy narzędzia AutoCAD® 2D narzędziami SOLIDWORKS® do projektowania 3D”.

Tworzenie dokumentacji technicznej maszyn do drewna

Srecko Pertinac podkreśla, że firma Tajfun znacznie zwiększyła swoją produktywność po wprowadzeniu oprogramowania projektowania 3D dużych złożeń i maszyn, zwiększając trzykrotnie liczbę oferowanych produktów i zmniejszając liczbę iteracji prototypów. Automatyzacja procesów przygotowywania dokumentacji zapewniła więcej czasu na inne zadania inżynierom, pozwoliła zintensyfikować prace rozwojowe i umożliwiła dalszy rozwój działalności.

Przeprowadzenie produktu od etapu koncepcyjnego do fazy produkcji

„Praca inżyniera to przede wszystkim umiejętność stworzenia koncepcji produktu, zbudowanie prototypu i przetestowanie go — jednym słowem przeprowadzenie produktu od etapu koncepcyjnego do fazy produkcji” — wyjaśnia Srecko Pertinac.

„Inżynierowie poświęcają jednak również sporo czasu na przygotowywanie dokumentacji dla fabryk, dystrybutorów i klientów — grzęzną w papierkowej robocie. Tworzenie dużej liczby rysunków, list części zamiennych oraz instrukcji niezbędnych w procesach produkcji, montażu, obsługi i serwisowania produktu nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Oprogramowanie do automatycznego przygotowywania dokumentacji sprawia, że projektant nie musi już zajmować się tym zadaniem, zyskując więcej czasu na opracowywanie produktów”.

Tworzenie dokumentacji montażowych przekazaliśmy innym osobom

Srecko Pertinac wspomina, że gdy firma Tajfun zapoznała się z oprogramowaniem SOLIDWORKS Composer do tworzenia dokumentacji technicznej, dostrzegła korzyści, jakie zapewni jej możliwość tworzenia dokumentacji bezpośrednio z danych CAD SOLIDWORKS, zmniejszając obciążenie projektantów i przyspieszając proces opracowywania nowych produktów. „Oprogramowanie SOLIDWORKS pozwala nam efektywnie projektować produkty” — podkreśla Srecko Pertinac. „Natychmiast zrozumieliśmy, że rozwiązanie SOLIDWORKS Composer pozwoli nam zwiększyć produktywność poprzez automatyzację procesu przygotowywania dokumentacji”.

Srecko Pertinac, kierownik projektu w firmie Tajfun

Lepsza dokumentacja opracowywana w krótszym czasie

Od momentu wdrożenia oprogramowania SOLIDWORKS Composer firma Tajfun zaczęła tworzyć bardziej precyzyjne instrukcje produkcji i montażu, które cechują się wyższą jakością, lepsze materiały szkoleniowe dla dystrybutorów i instrukcje obsługi, a także łatwiejsze w użyciu katalogi części i podręczniki konserwacji. W rezultacie dokumentacja firmy zawiera więcej przydatnych informacji i jest bardziej interesująca, a jej przygotowanie przebiega szybciej i sprawniej.

Srecko Pertinac szacuje, że dzięki oprogramowaniu Composer firma skróciła o połowę czas tworzenia dokumentacji, a dodatkowo zyskała możliwość szkolenia dystrybutorów za pomocą animacji zamiast całodziennych sesji szkoleniowych.

„Tworzenie dokumentacji z użyciem oprogramowania SOLIDWORKS Composer jest dużo łatwiejsze, ponieważ pracujemy bezpośrednio z modelem CAD” — podkreśla Srecko Pertinac. „Nie musimy już robić mnóstwa fotografii i męczyć się nad przekazaniem informacji o częściach, które trudno zobaczyć. Dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS Composer możemy pokazać detale projektu  w sytuacjach, w których nie da się zrobić tego w inny sposób”.

Jeden szablon i rezygnacja ze słowa pisanego na rzecz obrazków

Ponieważ działalność firmy Tajfun obejmuje cały świat, firma musi modyfikować etykiety, naklejki i oznaczenia maszyn, tłumacząc je na 20 różnych języków. Dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS Composer producent zyskał możliwość przedstawienia informacji w sposób wizualny, unikając stosowania słowa pisanego, a tym samym kosztów związanych z tłumaczeniami.

Projektowanie maszyn i urządzeń przemysł drzewny

„Sprzedajemy produkty na całym świecie, a nasze maszyny są pokryte etykietami i naklejkami” — informuje Srecko Pertinac. „Jest to problematyczne, ponieważ jednego dnia musimy je opatrzyć etykietami w języku angielskim, drugiego muszą to być oznaczenia w języku niemieckim, a trzeciego w języku rosyjskim. Rozwiązanie SOLIDWORKS Composer zapewnia nam elastyczność niezbędną do tworzenia ilustracji, zmniejszając ilość tekstu do tłumaczenia i usprawniając produkcję”.

Nieustający rozwój oferty

Tajfun rozwija się w tempie 10–15 procent rocznie. Poprzez automatyzację procesu tworzenia dokumentacji technicznej z pomocą oprogramowania SOLIDWORKS Composer firma może lepiej wykorzystać swoje zasoby, poświęcając je na opracowywanie nowych produktów, jednocześnie usprawniając jakość i efektywność swojej dokumentacji. „Aby rozwijać firmę, musimy tworzyć nowe produkty” — mówi Srecko Pertinac. „Dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS Composer nasi projektanci mogą skoncentrować się na opracowywaniu produktów, pozostawiając zadanie tworzenia dokumentacji dla odbiorców — pracowników fabryk, dystrybutorów i klientów — innym osobom”.


Zainteresował Cię przedstawiony temat i masz dodatkowe pytania?  Chciałbyś otrzymać darmową wersję DEMO?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza: