Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS. Jak się przygotować aby wygrać?

Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS - DPS Software

16 września mija termin nadsyłania prac do Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS organizowanego już po raz 18. przez DPS Software. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SOLIDWORKS oraz umożliwienie uczestnikom zaistnienia na rynku inżynierskim.

Zapytaliśmy laureatów Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS, dlaczego wzięli w nim udział oraz jak się do niego przygotowywali. Ich wypowiedzi to cenne wskazówki dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tegorocznej edycji.

Wojciech Berezowski, zwycięzca 17. Edycji Studenckiego Konkursu Projektowego

Udział w konkursie każdorazowo traktowałem jako walkę o podium oraz sprawdzenie swoich umiejętności. Chciałem w ten sposób przygotować się do przyszłej pracy zawodowej oraz czymś się wyróżnić. Przygotowanie projektu zawsze poprzedzałem przygotowaniem merytorycznym. Polegało to na przeglądzie literatury oraz podpatrywaniu rozwiązań konstrukcyjnych chociażby z grafik google. Internet jest pełen wiedzy.

Nakład pracy jest ogromny. Do zrobienia jest przeszło kilkaset części, wyszukanie normaliów, samokrytyczna ocena i wprowadzenie wielu zmian do projektu oraz przynajmniej wykonanie renderingów potrafiących zająć po kilkanaście godzin na zaledwie jedno ujęcie. Nie ma co podawać roboczogodzin. Dla realizacji projektów potrafiłem poświęcać niemalże każdy wolny czas. Nie należy tego jednak traktować jako czas stracony – była to ogromna inwestycja w siebie.

Wojciech Berezowski - 17 Edycja Studencki Konkurs Projektowy
Wojciech Berezowski – Projekt koncepcyjny centrum wielowrzecionowego do obróbki profili

Uważam, że jednym z kluczowych punktów oceny uczestników powinna być innowacyjność. Przedstawione przeze mnie rozwiązanie jest dotąd niespotykane w tym wydaniu. Jest ono implementacją doczesnych rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych w nowym wydaniu uwzględniającym trendy rozwoju współczesnych obrabiarek.

Nagroda rzeczowa, choć bardzo atrakcyjna nie jest główną nagrodą. Najważniejsze jest zwycięstwo samo w sobie. Wielokrotny udział zwieńczony zwycięstwem w ubiegłorocznej edycji stanowi jeden z najsilniejszych punktów w moim CV. Jest to bezpośrednie świadectwo umiejętności, a także potwierdzenie samorozwoju, ponieważ akademicki poziom przedmiotów CAD’owskich jest niewystarczający dla osiągnięcia wysokich rezultatów. W ten sposób można się wyróżnić spośród grona innych potencjalnych kandydatów.

Moją radą dla kolejnych uczestników jest potraktowanie udziału w konkursie z pełną powagą. Należy się liczyć z ciężką pracą, której owoce tylko nas wzbogacą. Zalecam również dobrze wgłębić się w temat. Najpierw wiedzieć co się chce zrobić, a dopiero później to robić. Pamiętajcie również o zaopatrzenie się w możliwie dobre zasoby sprzętowe. Pracując nad projektem 32 tonowej suwnicy z komputerem klasy i3 miałem chęć niejednokrotnie wyrzucić go przez okno.

Wiktor Nowak i Grzegorz Sajdak - Laureaci 17 Edycji Konkursu
Wiktor Nowak i Grzegorz Sajdak – Laureaci 17 Edycji Konkursu Studenckiego SolidWorks

Jakub Mazur, zdobywca II miejsca w 16. i 17. edycji

Zdecydowałem się wziąć udział w konkursie, aby przetestować oraz rozwinąć swoje umiejętności. Samodzielne tworzenie zaawansowanego projektu to nieustanna nauka, niezbędna do pokonywania kolejnych wyzwań.

Na swój ostatni projekt, android Entinity który promuje 18 edycję konkursu,  poświęciłem wszystkie wolne popołudnia i weekendy na przestrzeni dwóch miesięcy. Muszę przyznać, że nie było to wystarczająco dużo czasu, by doprowadzić projekt do satysfakcjonującego mnie poziomu detali. Jak wiemy, poziom konkursu rośnie z roku na roku. Projekty trafiające do pierwszej dziesiątki są coraz bardziej zaawansowane. Warto jednak poświecić dodatkowy czas, by móc zawalczyć o pierwsze miejsca. Największą korzyścią z bycia laureatem konkursu, poza własną satysfakcją, jaka towarzyszy ukończeniu projektu, jest silny punkt w CV. Z doświadczenia wiem, że przyciąga to uwagę potencjalnych pracodawców i pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów.

 Dla osób przystępujących do konkursu po raz pierwszy mam dwie rady: pracujcie wytrwale, projektujcie z rozmachem!

Więcej informacji o Konkursie SOLIDWORKS:

Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS startuje po raz 18-ty