SOLIDWORKS PDM (Product Data Management) jest systemem usprawniającym zarządzenie dokumentacją produktu, wspomaga również pracę grupową oraz komunikację w przedsiębiorstwie. System umożliwia przechowywanie danych projektów w bezpiecznej i scentralizowanej przechowalni plików zapewniając współużytkowanie dokumentacji przez wiele osób. SOLIDWORKS PDM Professional pozwalana na zarządzanie plikami z różnych systemów CAD oraz automatyzuje pracę poprzez zadania, elektroniczny obieg dokumentacji i integrację z ERP.

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika oraz podglądowi ponad 250 rodzajów plików, istnieje możliwość integracji całej firmowej dokumentacji w ramach jednego skutecznego rozwiązania, niezależnie od tego czy jest to dział konstrukcyjny, technologiczny, produkcyjny, marketingowy czy sprzedażowy. SOLIDWORKS PDM potrafi zarządzać dokumentacją w sposób prosty i skuteczny wprowadzając kontrolę i porządek w dokumentacji.

System PDM pozwala wyeliminować błędy projektowe, umożliwia ponowne użycie już zaprojektowanych danych, co przekłada się na czas i pieniądze. Dzięki oprogramowaniu PDM Professional dokumentacja około-projektowa będzie uporządkowana, dobrze zarządzana oraz w pełni gotowa na audyt systemu ISO. Oprogramowanie PDM zapobiega także przekazaniu nieaktualnych danych do produkcji, wykonawcy lub klienta.

SOLIDWORKS PDM

Bardzo ważna informacja!

SOLIDWORKS PDM 2022

Koniec wsparcia dla Microsoft SQL Server 2014

Podstawowe funkcje systemu

Zarządzanie dokumentacją. SOLIDWORKS PDM oferuje zintegrowane środowisko do zarządzania dokumentacją. PDM wprowadza kontrolę i porządek w dokumentacji projektowej poprzez szablony dokumentacji i projektów, mechanizmy kontroli wprowadzanych zmian, elektroniczne obiegi dokumentacji oraz automatyczną numerację dokumentacji. Dzięki SOLIDWORKS PDM dokumentacja znajduje się w jednym scentralizowanym systemie udostępniającym mechanizmy kontroli dostępu oraz mechanizmy zarządzające dostępem do dokumentacji przez wielu użytkowników.
Środowisko Multi-CAD. Szukasz narzędzia uniwersalnego, w którym umieścisz dane z wielu systemów CAD? SOLIDWORKS PDM Professional obsługuje środowiska: SOLIDWORKS, DraftSight, AutoCAD, Autodesk Inventor, Solid Edge, Pro/Engineer – Creo. Więcej informacji znajdziesz w serii artykułów: “SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – cz. 1 – ProENGINEER / CREO”, “SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – cz. 2 – Solid Edge” i “SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – cz. 3 – Autodesk Inventor”.
Praca grupowa. SOLIDWORKS PDM Professional wspiera współużytkowanie dokumentacji przez wielu użytkowników. System eliminuje problem z nadpisywaniem dokumentacji oraz pozwala na pracę zawsze z najnowszą wersją dokumentacji. Oprogramowanie usprawnia również komunikację w projektach poprzez system automatycznych powiadomień.
Elektroniczny obieg dokumentacji. SOLIDWORKS PDM Professional pozwala na odzwierciedlanie procesów zatwierdzania dokumentacji, realizacji zleceń, wdrożenia zmian oraz wielu innych procesów w postaci elektronicznego obiegu dokumentacji. W trakcie obiegu dokumentacji system może automatycznie generować powiadomienia, tworzyć dokumenty PDF z dokumentacji CAD, przesyłać dokumentację do innych lokalizacji, importować i eksportować dane do systemów ERP, tworzyć rewizje dokumentacji oraz wykonywać wiele innych działań pozwalających automatyzować pracę. Dodatkowo system automatycznie wypełnia tabelkę rysunkową przy tworzeniu i zatwierdzeniu dokumentacji.
Wyszukiwarki dokumentacji. System umożliwia sprawne wyszukiwanie potrzebnej dokumentacji poprzez dedykowane wyszukiwarki, pozwalające wyszukiwać dokumentację po wielu parametrach tj.: opisie lub numerze dokumentacji, numeracji klienta, statusie, materiale i wielu innych parametrach. Wyszukiwanie danych w systemie PDM obywa się poprzez przeszukiwanie w bazie danych, dzięki czemu wyniki wyszukiwania są dostępne o wiele razy szybciej niż w przypadku wyszukiwania na dyskach sieciowych.
Kontrola dostępu. Dostęp do dokumentacji jest zabezpieczany poprzez mechanizm logowania, dzięki czemu tylko uprawnieni użytkownicy mają dostęp do dokumentacji. System udostępnia również mechanizmy definiowania uprawnień do katalogów, stanów, przejść oraz do poszczególnych funkcji systemu. Dzięki mechanizmom kontroli dostępu możemy zapewnić, że produkcja będzie miała dostęp tylko do najnowszej i zatwierdzonej dokumentacji.
Wersjonowanie i rewizjonowanie. Każdy dokument dodany do systemu SOLIDWORKS PDM jest automatyczne wersjonowany oraz automatycznie tworzona jest jego historia edycji, dzięki czemu możemy cofnąć się do dowolnej wersji pliku. System pozwala również na automatyczne rewizjonowanie dokumentacji oraz dystrybucję rewizji dokumentacji dla produkcji.
Automatyczna numeracja dokumentacji. System PDM pozwala na automatyczne numerowanie detali oraz nazw plików około-projektowych. Każdy rodzaj dokumentacji może posiadać swój automatyczny numerator, który przy tworzeniu nowej dokumentacji zostanie uruchomiony i zaproponuje nowy numer dla pliku.
Szablony dokumentacji. W systemie SOLIDWORKS PDM można tworzyć szablony dokumentacji, dzięki czemu dokumentacja powstaje w ustandaryzowany sposób. Szablony dokumentacji pozwalają również automatycznie tworzyć strukturę folderów dla projektów.
Zadania. PDM Professional posiada mechanizmy tworzenia zadań automatyzujących pracę w systemie. Dzięki zadaniom możemy m.in. konwertować dokumentację do innych formatów, sprawdzać poprawność oraz automatycznie drukować dokumentację. System pozwala również na wprowadzenie własnych dedykowanych zadań dzięki funkcji tworzenia skryptów zadań.
Integracja z systemami ERP. System SOLIDWORKS PDM Professional pozwala na dwukierunkową wymianę danych z systemami do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Dzięki integracji z ERP możemy wyeliminować konieczność ręcznego przepisywania danych z jednego systemu do drugiego. Szczegółowe informacje na temat integracji z ERP znajdziesz tutaj.
Możliwość tworzenia rozszerzeń. PDM Professional umożliwia tworzenie dedykowanych rozszerzeń pozwalających w jeszcze większym stopniu automatyzować pracę w systemie. Więcej na temat rozszerzeń znajdziesz tutaj.
Dostęp webowy. Oprócz dostępu poprzez Eksplorator Windows i panele w systemach CAD, system SOLIDWORKS PDM Professional posiada również dostęp do danych poprzez stronę internetową. Dostęp webowy umożliwia: podgląd dokumentacji, wyszukiwanie, wyświetlanie szczegółów dokumentacji, zatwierdzenie dokumentacji i pobieranie dokumentacji na dysk lokalny.
Replikacja danych. System wspiera firmy posiadające wiele lokalizacji, dzięki mechanizmowi replikacji danych. System pozwala na replikowanie wybranych danych lub całej przechowalni plików do innych lokalizacji, dzięki czemu praca w systemie jest jeszcze bardziej efektywna i szybsza.

Indywidualny konfigurator oferty on-line

Skorzystaj z naszego konfiguratora i zbuduj swoją ofertę na oprogramowanie CAD/CAM/CAE/PDM np. SOLIDWORKS.

Wybierz funkcjonalność jaką potrzebujesz, a na maila otrzymasz listę oprogramowania, które spełni Twoje wymagania. Gdy zaznaczysz opcję "Oferta" nasz dział sprzedaży przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę.

Skonfiguruj teraz
Konfigurator ofert SOLIDWORKS on-line

 

Interfejs

PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM
PDM

Wideo


Licencjonowanie

System SOLIDWORKS PDM Professional posiada trzy rodzaje licencji:

CAD Editor

Licencja przeznaczona jest dla użytkowników korzystających z oprogramowania CAD. Licencja pozwala na używanie zintegrowanych dodatków z programami CAD. Dodatki zapewniają użytkownikom dostęp do funkcji programu SOLIDWORKS PDM Professional bezpośrednio z poziomu aplikacji CAD.

Contributor

Licencja pozwala na dodawanie plików do systemu PDM, ale w odróżnieniu od licencji Editor nie posiada m.in. interfejsu dla użytkowników CAD. Licencja skierowana jest dla użytkowników niekorzystających z oprogramowania CAD, na przykład dla Działu Zakupów.

Viewer

Licencja pozwala na podgląd i wyszukiwanie dokumentacji, ale bez możliwości dodawania i modyfikacji danych w systemie. Licencja sprzedawana jest w pakietach dla 5 użytkowników.

Wdrożenie

Niezwykle istotnym elementem, przy wyborze rozwiązania klasy PDM jest nawiązanie współpracy z właściwym dostawcą. W tym przypadku liczy się nie tylko cena, ale również jakość wdrożenia, wsparcie techniczne, doświadczenie oraz referencje.

Jako firma DPS Software posiadamy ponad 20-letnie doświadczenie na rynku systemów PDM. W tym czasie wdrożyliśmy systemy u ponad 80 klientów. Doświadczalnie zdobyte podczas wdrożeń pozwala nam zaproponować sprawdzone rozwiązania pozwalające efektywnie zarządzać dokumentacją.

Na początku 2013 roku jako pierwszy dystrybutor systemów inżynierskich Polsce, otworzyliśmy Centrum Kompetencyjne dedykowane do realizacji usług w dziedzinie systemów PDM/PLM.

Więcej informacji na temat zrealizowanych wdrożeń oraz Centrum Kompetencyjnego PLM znajdziesz na stronie Centrum Kompetencyjnego PLM

Podstawowe 6-dniowe wdrożenie systemu SOLIDWORKS PDM Professional obejmuje:

 • Analizę wymagań dotyczących zarządzania dokumentacją
 • Instalację składników serwera
 • Dodanie użytkowników i stworzenie grup
 • Przydzielanie uprawnień
 • Konfigurację kart danych
 • Konfigurację mapowania dokumentacji z systemem PDM
 • Utworzenie wyszukiwarek
 • Zaprojektowanie obiegów dokumentacji
 • Szkolenie użytkowników
 • Dokumentację systemu

wdrożenie PDM

W przypadku bardziej rozbudowanych wdrożeń może ono zawierać dodatkowe składniki:

 • Konfigurację replikacji pomiędzy różnymi oddziałami firmy
 • Integrację z systemami ERP
 • Konfigurację serwera webowego
 • Pobieranie danych z zewnętrznych systemów
 • Migrację z innych systemów PDM
 • Zaprogramowanie dedykowanych rozszerzeń automatyzujących pracę

 

Przykłady wdrożeń systemu SOLIDWORKS PDM Professional przeprowadzonych przez DPS Software Polska:

 

Korzyści z wdrożenia systemu SOLIDWORKS PDM Professional:

Skrócenie czasu projektowania. Poprzez wyszukiwanie i ponowne użycie już istniejących elementów, możemy projektować szybciej i wydajniej, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia błędów projektowych.

Szybsze wejście produktów na rynek. Workflow, czyli możliwość przesyłania dokumentów do sprawdzenia i zatwierdzenia, powoduje, że wszyscy w firmie wiedzą na czym mają pracować, w rezultacie nasze produkty szybciej wychodzą na rynek.

Zmniejszenie ryzyka błędów. Poprzez rewizje i stany, mamy pewność, że pracujemy na najnowszym i zatwierdzonym dokumencie, dzięki czemu produkcja nie wytworzy elementów z błędami konstrukcyjnymi.

Ulepszona komunikacja. PDM to rewolucja we współpracy dla firm wymieniających między sobą dokumentację projektową oraz inne dokumenty. Dzięki powiadomieniom i wersjom zawsze wiesz, kiedy powstały zmiany w danym dokumencie.
Szybki zwrot z inwestycji. Dzięki łatwemu procesowi implementacji oraz skróconej krzywej nauki, Twoje rozwiązanie zacznie funkcjonować bardzo szybko, oszczędzając Twój czas i pieniądze.
Oszczędność czasu. Oszczędzaj swój czas i automatyzuj działania, wykorzystuj już istniejące części, drukuj i konwertuj dokumentację w całym projekcie. PDM posiada narzędzia zwiększające Twoją produktywność.

Pozostałe produkty z tej kategorii

PDM Standard

Zarządzanie danymi usprawniające współpracę zespołów projektowych i zwiększające innowacyjność

SOLIDWORKS Manage

Zaawansowany system zarządzania danymi i przepływem informacji, poszerza możliwośći SOLIDWORKS PDM

Exalead OnePart

Wyszukiwanie, porównywanie danych CAD, sprawdzanie relacji i różnic między plikami

PMDesk

Oprogramowanie do zarządzania projektami, zintegrowane z SOLIDWORKS i SOLIDWORKS PDM

Rozszerzenia

Rozszerzenia, które znacząco zwiększają funkcjonalność systemów CAD/CAM/CAE/PDM

Integracje ERP

Poznaj zakres, korzyści oraz proces integracji systemów CAD/CAM/CAE/PDM z ERP

Ważne informacje i promocje – dowiedz się więcej

Zaufali nam


Referencje – Video Case Study

Kontakt

Jeśli masz pytania dotyczące systemu SOLIDWORKS PDM Professional, chciałbyś obejrzeć prezentację systemu na żywo lub jesteś zainteresowany wdrożeniem, skontaktuj się z nami