SOLIDWORKS World 2019 po raz ostatni – podsumowanie konferencji i plany na przyszłość

Konferencja SOLDIWORKS World 2019

W dniach 11-13 luty 2019 odbyła się ostatnia konferencja pod nazwą SOLIDWORKS World. Organizatorzy postanowili zmienić nazwę i w 2020 roku w Nashville odbędzie się wydarzenie pod nazwą 3DExperience World. W trakcie trzech dni zostały przedstawione nowe narzędzia oraz nowości SOLIDWORKS 2020. Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach głównych, tematycznych oraz warsztatach technicznych. Nie zabrakło nowości SOLIDWORKS 2020, konkursu Model Mania i wystawców wykorzystujących oprogramowanie SOLIDWORKS.

Nowe narzędzia, nowa platforma 3DExperience.Works

Pierwszym nowym produktem ogłoszonym w dniu otwarcia konferencji była platforma 3DExpierience.Works. Dzięki niej użytkownicy SOLIDWORKS dostają dostęp do nowych narzędzi:

 • DELMIA.WORKS, zintegrowane połączenie zarządzania produkcją i planowania zasobów przedsiębiorstwa, pomaga firmom zwiększyć wydajność zakładu, wyeliminować błędy, poprawić widoczność zapasów i efektywnie zarządzać zgodnością z przepisami.
 • ENOVIA, skalowalny zestaw usług PLM działający w chmurze, umożliwiający klientom planowanie, opracowywanie i publikowanie nowych informacji o produktach bez potrzeby korzystania z infrastruktury lub dostosowywania, stworzony dla użytkowników SOLIDWORKS pracujących na komputerach stacjonarnych,
 • SIMULIA, zaawansowane możliwości symulacyjne obejmujące całą fizykę i rzeczywiste scenariusze, z pełnym omówieniem wszystkich dziedzin analizy, w tym strukturalnych, przepływu elektromagnetycznego, wymiany ciepła i wszystkich interakcji fizycznych,
 • Marketplace for Engineers – usługa łącząca firmy z wykwalifikowanymi inżynierami w celu współpracy przy projektach,
 • SOLIDWORKS xShape, oferuje większe możliwości modelowania sub-d online z poziomu przeglądarki i jest w pełni kompatybilny z każdą aplikacją na platformie 3DEXPEIRENCE.

Po nowościach produktowych przyszedł czas na Case Study. Na scenie zaprezentowała się firma Lava Drops, producent gitar z Litwy. Rapolas Grazys opowiadał o wykorzystaniu SOLIDWORKS xDesign w projektowaniu i produkcji elektrycznych gitar.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji mogliśmy wysłuchać prezentacji Jima McKelvey, współzałożyciela Square, który opowiedział o historii powstawania urządzenia i firmy. Jim stworzył urządzenie do przetwarzania płatności elektronicznych. Zaprojektował je… oczywiście –  w oprogramowaniu SOLIDWORKS. 

Platforma 3DExperience - SOLIDWORKS World 2019

Co nam daje nowa platforma i nad czym pracują inżynierowie Dassault Systemes

Igal Kapstan, SOLIDWORKS Vice President of Product Management, Dassault Systemes, w trakcie prezentacji mówił: “Chcemy być Partnerem dostarczającym rozwiązania, których potrzebują nasi klienci, by osiągać cele. Mam narzędzia do projektowania (Design), do współpracy i planowania (Plan), do ulepszania i optymalizacji (Simulate), do wytwarzania (Manufacture). To wszystko jest dostępne za pomocą zintegrowanego rozwiązania SOLIDWORKS i platformy 3DEXPERIENCE.

 • Plan: Przyszłe pokolenie inżynierów dorasta w zupełnie innym świecie niż ten, w którym my dorastaliśmy. To pokolenie jest połączone z globalnym światem inteligentnych maszyn i mocy obliczeniowej. Gdy staną się naszymi następcami, musimy być przygotowani na ich potrzeby, umożliwić im współpracę w świecie wirtualnym,
 • Design: Zespół ds. badań i rozwoju dostarczył setek nowych ulepszeń dla SOLIDWORKS 2019, a obecnie pracuje nad SOLIDWORKS 2020. Ich praca opiera się głównie na informacjach zwrotnych od użytkowników, ale także wdrażają własne pomysły i udoskonalenia.
 • Simulate: przeprowadzanie symulacji w dowolnym momencie procesu projektowego i zapewnianie bardzo dokładnych, nowych analiz, które nigdy wcześniej nie były dostępne,
 • Manufacture: możemy łączyć się z producentami, inżynierami, projektantami, firmami doradczymi, a nawet dostawcami części w interfejsie SOLIDWORKS, wszystko dzięki platformie 3DEXPERIENCE.

Podczas drugiego dnia konferencji pojawili się również klienci SOLIDWORKS. Zaprezentowali narzędzia i rozwiązania, które pomogły im w realizacji pomysłów. Sposób, w jaki dzisiaj projektujemy, planujemy i sprzedajemy produkty jest zdecydowanie inny niż jeszcze 10-15 lat temu. Dzisiaj mamy dostępne narzędzia zintegrowane ze sobą, które wymieniają się danymi i wiele procesów, kiedyś następujących jeden po drugim, dziś są realizowane równocześnie.

SOLIDWORKS World 2019 - relacja z konferencji

Ponad 6 000 000 użytkowników SOLIDWORKS

Niesamowita społeczność SOLIDWORKS używa oprogramowania CAD/CAM/CAE/PDM na całym świecie. Liczba osób, które mają choć jeden certyfikat potwierdzający umiejętności w posługiwaniu się SOLIDWORKS w tym roku przekroczyła 330 000!  Wielu z tych użytkowników wzięło udział w konferencji SOLIDWORKS World i przystąpiło do 20-stej edycji konkursu Model Mania 2019.

By zobaczyć modele i rysunki ze wszystkich poprzednich edycji, wystarczy przejść na stronę My.SolidWorks “Modelmania wszystkie edycje“. Zachęcamy do obejrzenia wideo z prezentacji wyników, które znajduje się na końcu artykułu.

Model Mania 2019 - konferencja SOLIDWORKS World

Zapowiadane nowości SOLIDWORKS 2020

Na zakończenie trzeciego dnia konferencji poznaliśmy nowe funkcje i narzędzia SOLIDWORKS. Musimy na nie poczekać do grudnia 2019, gdy ukaże się kolejna wersja SOLIDWORKS 2020, a w niej m.in.:

 • możliwość dodania relacji ciągłości G3 w splajnie,
 • widok przekroju normalnie do ekranu,
 • kontrola głębokości przekroju za pomocą kółka myszy i CTRL,
 • w trybie widok “przekroju normalnie do ekranu” możemy obrać model, a widok aktualizuje się na bieżąco,
 • teraz z poziomu złożenia będziemy mogli wybrać więcej niż jedno podzłożenie lub komponent i ustawić jako “otoczkę”,
 • SOLIDWORKS będzie w stanie precyzyjnie obliczyć masę przewodów, kabli i osłon dzięki możliwości przypisania masy na jednostkę długości,
 • dostępny będzie SOLIDWORKS xShape, to narzędzie umożliwiające swobodne modelowania na powierzchniach typu SubD,
 • wtyczka 3DEXPERIENCE Platform Connector umożliwiająca import i export plików z chmury,
 • pojawią się elastyczne części w złożeniach takie jak sprężyny, mieszki, zawiasy z tworzyw sztucznych,
 • dostępny będzie nowy tryb rysunku gdzie modele nie będą ładowane do pamięci, dzięki czemu rysunki otworzą się dużo szybciej i mniej obciążą sprzęt komputerowy,
 • odręczne adnotacje bezpośrednio na rysunkach technicznych w SOLIDWORKS przy wykorzystaniu ekranu dotykowego, tabletu z rysikiem lub po prostu myszki,
 • odręczne adnotacje będzie można przeglądać również w eDrawings,
 • aby zobaczyć prezentację nowości SOLIDWORKS 2020 obejrzyj film umieszczony na końcu artykułu.

Elastyczne komponenty - Nowość SOLIDWORKS 2020

3DExperience World zastąpi SOLIDWORKS World

Decyzja została już podjęta i ogłoszona, konferencja pod nazwą “SOLIDWORKS World” zostanie zmieniona w 2020 roku na “3DExperience World”. Czego możemy się spodziewać? Na pewno jeszcze więcej narzędzi i powiązań z platformą 3DExperience pracujących w chmurze. Możemy oczekiwać również powiązań z systemami ERP, aby usprawnić współpracę i wydajność produkcji. Ale także połączenie z dostawcami oferującymi komponenty lub usługi takiej jak obróbka, formowanie wtryskowe czy drukowanie 3D. Czekamy z niecierpliwością na pierwszą konferencję 3DExperience World 2020.

3dexperience-word-2020-konferencja


Zobacz pełny zapis wideo z konferencji SOLIDWORKS World 2019

Dzień pierwszy

Dzień Drugi

Dzień trzeci

Model Mania 2019 i SOLIDWORKS 2020