SOLIDWORKS Standard – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem programu

SOLIDWORKS Standard - wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Oprogramowanie do projektowania CAD 3D SOLIDWORKS to dziś jeden z najpopularniejszych programów na świecie. Korzystają z niego firmy jednoosobowe, małe, średnie oraz  duże. Program przekonuje do siebie inżynierów, gdyż jest prosty w obsłudze, szybki do nauczenia się, łatwy do wdrożenia w firmie. Oferowany jest w trzech pakietach: Standard, Professional oraz Premium. W niniejszym artykule przedstawiamy kompendium wiedzy na temat wersji  SOLIDWORKS Standard.

Program SOLIDWORKS Standard 3D CAD

Podstawowa wersja programu dedykowana jest firmom projektowym i produkcyjnym potrzebującym podstawowych narzędzi, które w zupełności wystarczą do projektowania produktów, konstrukcji, mechanizmów, pojazdów, części, narzędzi oraz mebli. Program CAD zawiera funkcjonalność rysowania 3D części i złożeń – stworzymy w nim dokumentację 2D. Możemy modelować bryłowo i powierzchniowo.  Wersja Standard ma w sobie również narzędzia do projektowania konstrukcji spawanych, arkuszy blach oraz form wtryskowych.

Funkcjonalność podstawowego pakietu SOLIDWORKS

Zestawienie wybranych funkcjonalności w poszczególnych licencjach SOLIDWORKS:

Funkcjonalność Standard Professional Premium
Licencja komercyjna (dla firm)
Pełny polski interfejs
Pomoc w języku polskim
Modelowanie części i złożeń 3D
Dokumentacja techniczna 2D
Obsługa standardów międzynarodowych
Modelowanie powierzchni
Konstrukcje spawane
Arkusz blachy
Formy wtryskowe
DriveWorksXpress – automatyzacja projektowania
DFMXpress – sprawdzanie technologiczności projektu
FlowXpress – symulacja przepływu gazów i cieczy
SustainabilityXpress – analiza zrównoważonego rozwoju
eDrawings
eDrawings Professional
Harmonogram zadań
Wymiana danych ECAD-MCAD
Toolbox – biblioteka komponentów
Design Checker – sprawdzanie standardów
Design Costing – kosztorysowanie projektów
TolAnalyst – analiza stosu tolerancji
Motion – pełna analiza kinematyki złożeń
Projektowanie instalacji rurowych
Projektowanie kabli i wiązek przewodów elektrycznych
Dokumentacja wiązek elektrycznych oraz połączeń
Simulation – analiza statyczna części, złożeń
3D Interconnect – otwieranie plików CATIA V5
Licencje jednostanowiskowe
Licencje sieciowe
Wsparcie Techniczne Dystrybutora – w ramach subskrypcjiWymagania

Wymagania sprzętowe SOLIDWORKS

SOLIDWORKS 2018

SOLIDWORKS 2019

SOLIDWORKS 2020

System operacyjny
Windows 10, 64 bity
Windows 8.1, 64 bity X X
Windows 7 SP1, 64 bity √ (do SW2020 SP5)
Wymagania sprzętowe
Pamieć RAM Minimalnie 16GB
Miejsce na dysku 8GB wolnego miejsca lub więcej
Karta graficzna Certyfikowana karta graficzna i sterowniki
Procesor Intel lub AMD ze wsparciem SSE2, 64-bit
Instalacja Napęd DVD, wejście USB lub połączenie internetowe

 

Wymagania systemowe SOLIDWORKS Network License Server

SOLIDWORKS 2018

SOLIDWORKS 2019

SOLIDWORKS 2020

System operacyjny
Windows Server 2019 X √ (2019 SP3)
Windows Server 2016  √  √  √
Windows Server 2012 R2 X
Windows Server 2012 X X

 

Sposoby licencjonowania oprogramowania SOLIDWORKS

Rodzaj licencji Opis
Komercyjna Licencja przeznaczona dla firm, instytucji, osób prywatnych z przeznaczeniem do zastosowań komercyjnych.
Edukacyjna Licencja przeznaczona do nauki. Skierowana do szkół, centrów kształcenia praktycznego i uczelni wyższych.
Badawcza Licencja skierowana do uczelni i jednostek badawczych. Pomocna przy projektach finansowanych przez przemysł, przekazywaniu własności intelektualnej oraz składaniu wniosków o ochronę patentową.
Startup Program SOLIDWORKS for Entrepreneurs. Licencja komercyjna przeznaczona dla młodej firmy, inkubatora, fablabu lub start-upu. Roczny dostęp do narzędzi CAD CAM CAE PDM.
Wieczysta Stanowiskowa – ręczna Przypisanie licencji SOLIDWORKS do konkretnego komputera. Możliwy transfer licencji przez Interent na inny komputer.
Wieczysta Stanowiskowa – online Licencja przypisana do konkretnego użytkownika. Możliwość pracy na dowolnym stanowisku. Logowanie odbywa się przez My.SolidWorks.
Wieczysta Sieciowa Licencja tzw. pływająca, wykorzystująca serwer do rozprowadzania licencji SOLIDWORKS na poszczególne stanowiska.
Czasowa Stanowiskowa Licencja ograniczona czasowo. Sprzedawana jest na wybrany przedział czasu. Minimalny okres licencji to 3 miesiące.

Narzędzia Xpress dla każdego

Do każdej wersji SOLIDWORKS dołączono uproszczone narzędzia SOLIDWORKS Xpress. Dla użytkowników dostępnych jest aż 5 różnych produktów Xpress:

  • SimulationXpress
  • FlowXpress
  • DFMXpress
  • SustainabilityXpress
  • DriveWorksXpress

Powyższe narzędzia wymagają prostej aktywacji z wykorzystaniem platformy My.SOLIDWORKS.

Dodatki do SOLIDWORKS - aktywacja Simulation Xpress

SOLIDWORKS – subskrypcja jako opcja czy konieczność?

Wszystkie wersje SOLIDWORKS są dostępne z licencją wieczystą. Spotkamy się również z określeniem “dożywotnia” lub “permanentna”. Oznacza to tyle, że gdy kupimy licencję dla firmy lub do użytku prywatnego, możemy z niej korzystać „bez końca”, nie wygaśnie za rok lub 5 lat i nie będziemy mieli obowiązku jej odnawiać. Dokonujemy jednorazowego zakupu i cieszymy się z posiadanej licencji. Tym SOLIDWORKS wyróżnia się pośród innych systemów CAD.

Do licencji dostępna jest tak zwana subskrypcja (aktualizacja). Jej zakup nie jest obligatoryjny. Co otrzymamy, jeśli zdecydujemy się na zakup licencji programu wraz z subskrypcją? Subskrypcja to przede wszystkim aktualizacja oprogramowania. Mamy dostęp do najnowszej wersji, do pojawiających się „service packów” oraz do wcześniejszych wersji SOLIDWORKS.  Producent umożliwia zakup subskrypcji na rok, 3 lata lub na dłużej.

Subskrypcja SOLIDWORKS to także dodatkowe, darmowe narzędzia. Tutaj producent zróżnicował dostęp do tych narzędzi w zależności od tego,  jaką wersję SOLIWORKS mamy. Dla SOLIDWORKS Standard w ramach trwającej subskrypcji (po jej wygaśnięciu nie mamy dostępu do dodatkowych narzędzi) otrzymujemy:

  • SOLIDWORKS CAM Standard

Oprócz darmowych narzędzi SOLIDWORKS, subskrypcja oferuje:

  • dostęp do platformy wiedzy My.SOLIDWORKS Standard
  • możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów SOLIDWORKS CSWA i CSWP (jeden rok subskrypcji zawiera 1 kupon CSWA lub CSWP oraz 1 kupon na CSWP Advanced Exam)

Subskrypcja to także pomoc SOLIDWORKS oferowana przez dystrybutorów sprzedających program. Tutaj należy podkreślić, że producent oprogramowania nie udziela wsparcia we własnym zakresie. Dlatego też, przed zakupem licencji należy dowiedzieć się więcej o Dziale Wsparcia Technicznego resellera – kto będzie udzielał nam pomocy gdy jej będziemy potrzebowali. Być może jest to jedna osoba, a może sztab specjalistów dedykowanych do poszczególnych narzędzi. Zapytajmy dostawcy czy są to inżynierowie, jakie mają doświadczenie, czy przechodzą szkolenia. W ten sposób unikniemy rozczarowania, gdy pojawi się potrzeba szybkiego wsparcia przy problemie lub pozyskania dodatkowej wiedzy.

Transfer licencji SOLIDWORKS – jak działa licencja domowa

Użytkownicy oprogramowania SOLIDWORKS (Standard, Professional, Premium) od dawna mają możliwość korzystania z oprogramowania zarówno w swoich domach, jak i biurach. W jaki sposób jest to realizowane bez naruszania umowy licencyjnej użytkownika końcowego (EULA) zezwalającej na włączenie tylko jednej licencji na dowolnym komputerze w tym samym czasie?

Licencja autonomiczna (stand-alone) jest przeznaczona dla pojedynczego użytkownika SOLIDWORKS lub produktu pokrewnego np. Flow Simulation. Wymaga procesu aktywacji, aby umożliwić korzystanie z niej po instalacji. Po aktywowaniu oprogramowania na danym komputerze pozostaje ono włączone na stałe do czasu, aż zdecydujemy się je dezaktywować.

Funkcja aktywacji/dezaktywacji w oprogramowaniu umożliwia zainstalowanie SOLIDWORKS na dowolnej liczbie komputerów, przy czym tylko jeden komputer będzie działał z SOLIDWORKS w danym momencie.  Od wersji 2018 możemy przypisać licencję do użytkownika. Szerzej o procesie  aktywacji/dezaktywacji piszemy w  obszernym artykule. (Czytaj).

Licencje SNL lub sieciowe, również używają procesu aktywacji, ale tylko dla serwera, który monitoruje użycie licencji. (Czytaj więcej o SOLIDWORKS SNL)

SOLIDWORKS formaty plików w podstawowej wersji

Rozszerzenia plików, z których możemy skorzystać są zróżnicowane w zależności od pakietu. SOLIDWORKS otwiera następujące formaty plików:

SOLIDWORKS otwiera formaty plików CAD

SOLIDWORKS zapisuje pliki do następujących formatów:

SOLIDWORKS Formaty plików zapisz jako

Przy włączonym SOLIDWORKS 3D Interconect importujemy dodatkowo następujące pliki (pliki CATIA V5 są w wersji Premium):

SOLIDWORKS Format Plików 3D Interconnect

Kurs SOLIDWORKS – zacznijmy od samouczka i dostępnych materiałów

Kupując oprogramowanie, nie musimy się obawiać, że go nie znamy. Każda licencja zawiera Samouczek SOLIDWORKS, który wprowadzi nas w interfejs programu, w projektowanie bryłowe, powierzchniowe. Dowiemy się, jak zacząć projekt, jak poruszać się w szkicu. Kompendium wiedzy znajdujące się w programie zawiera także podręcznik PDF.

SOLIDWORKS Podręcznik PDF wprowadzenie

Program SOLIDWORKS na świecie to ponad 3 miliony licencji komercyjnych  w ponad 250 000 firmach z 80 krajów. SOLIDWORKS stanowi 1/3 wszystkich licencji komercyjnych pośród dostępnych programów CAD 3D. Dzięki tak dużej popularności oprogramowania, w Internecie możemy znaleźć wiele materiałów do nauki, chociażby na platformie Youtube czy My.SolidWorks. Warto wspomnieć o tworzonych grupach użytkowników tzw. SWUGN (SOLIDWORKS User Group Network), gdzie również możemy otrzymać dużą dawkę wiedzy.

DPS Software oferuje dedykowane szkolenia dla inżynierów. W 6 miastach: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Katowice, Rzeszów znajdują się klimatyzowane sale szkoleniowe wyposażone w stacje robocze HP. Kursy prowadzone są przez doświadczonych i dedykowanych trenerów.

Samouczek SOLIDWORKS - kursy online

Pobierz SOLIDWORKS Standard

Każdy może przetestować program SOLIDWORKS przed zakupem. Wystarczy zgłosić się do dystrybutora, podać wymagane dane i otrzymać licencję za darmo. Oprogramowanie jest udostępniane na okres 30 dni i co ważne, zawsze w wersji Premium. Dostajemy oryginalny, ze wszystkimi funkcjami program i możemy być pewni, że nie naruszymy praw autorskich. Takiej pewności nie mamy pobierając oprogramowanie z nielegalnych źródeł i wówczas narażamy się na karę finansową.

Skorzystaj z legalnej wersji SOLIDWORKS do testów. Przejdź do strony i uzyskaj DEMO SOLIDWORKS.

Galeria SOLIDWORKS – Interfejs

Referencje SOLIDWORKS – video case study


Widzisz oprogramowanie SOLIDWORKS w swojej firmie?  Chciałbyś otrzymać bezpłatną wersję DEMO?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń +22 339 64 00: