Wykorzystanie SolidCAM przy produkcji części dla SKODA FABIA R5 – Case Study

SOLIDCAM Imachining SOLIDWORKS Case Study

Czeska firma Zítka-motorsport mieści się nieopodal miasta Mladá Boleslav. Siedmioosobowa firma zajmuje się produkcją części mechanicznych, narzędzi, modyfikacją istniejących komponentów i małoseryjną produkcją podzespołów dla samochodów wyścigowych. Szefem firmy jest Marek Zítka, w przeszłości kierowca samochodu wyścigowego w zawodach rallycross, a aktualnie operator maszyny CNC. Karierę sportową Marka przerwała kontuzja nadgarstka i wówczas postanowił zająć się produkcją części do samochodów wyścigowych. Tak zaczęła się jego współpraca z Škoda Auto.

Produkcja części sportowych dla Škoda Auto

Asortyment wykonywanych przez Zlatka-motorsport części jest zróżnicowany. Produkowane są m.in. obudowy skrzyni biegów, dźwignie zmiany biegów, wały napędowe, korbowody, uchwyty filtrów, amortyzatory, pedały i wiele innych. Marek Zítka dostarczał części dla Octavii, Octavii WRC, Fabia WRC, Fabia S2000 edycja wyścigowa i aktualnie produkuje części dla Fabii R5 wersja wyścigowa.

Do wytwarzania większości części wykorzystywane jest aluminium 7075 lub 7022. Niektóre detale wykonywane są ze stali stopowych odpornych na korozję oraz z tytanu. “Podczas projektowania części do samochodów wykorzystuję swoje doświadczenie wyścigowe oraz konsultuje swoje pomysły z inżynierami  Škoda Auto” – dodaje Marek Zítka.

produkcja części - frezowanie - toczenie

SolidCAM iMachining usprawnił technologię frezowania w Zítka-motorsport

Pierwszą 3-osiową maszynę CNC firma zakupiła w 1998 roku. W 2003 roku aby sprostać wymaganiom rynku dotyczących precyzji produkcji, szybkości wytwarzania oraz jakości firma musiała zainwestować w nową maszynę. Mikron UCP 600 było pierwszym 5-osiowym centrum frezarskim w Zítka-motorsport. Po zakupie Marek Zítka stwierdził, że nowe centrum obróbcze potrzebuje nowego oprogramowania do modyfikacji modeli CAD/CAM. Po przeanalizowaniu rynku oraz zasięgnięciu opinii wśród znajomych zdecydował się na oprogramowanie SOLIDWORKS i SolidCAM.

Początki pracy z systemem CAD/CAM to strategie dla 2.5 osi. Z biegiem czasu firma zaczęła przyjmować zlecenia na bardziej skomplikowane części wymagające precyzyjnej lub zgrubnej obróbki. Dzięki technologi iMachining firma mogła sprostać zapotrzebowaniu klientów oraz zmieścić się w wyznaczonym terminie.

Zítka-motorsport wykorzystuje SOLIDCAM i SOLIDWORKS

iMachining automatycznie generuje kompletne, gotowe do uruchomienia programy CNC, z optymalnymi parametrami frezowania obliczonymi przez wykorzystujący ekspercką bazę wiedzy Kreator Technologii, do obróbki zgrubnej i pół-wykańczającej. Dzięki opatentowanej technologii iMachining firma zwiększyła wydajność wszystkich operacji frezowania i osiągnęła bardzo wysokie zyski.

Szybki zwrot z inwestycji w oprogramowanie

Zítka-motorsport doceniła oprogramowanie SOLIDCAM działające w środowisku SOLIDWORKS gdy po dwóch miesiącach użytkowania zwrócił im się koszt zakupu. Głównym czynnikiem wpływającym na zwrot z inwestycji okazał się zmniejszony czas potrzebny na frezowanie detalu. W większości przypadków został on zmniejszony o ponad połowę w porównaniu ze standardowymi strategiami obróbczymi.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybki zwrot z inwestycji okazał się czas żywotności narzędzi skrawających. Oprogramowanie SOLIDCAM optymalizuje takie parametry obróbki jak:

  • frezowanie na pełnej głębokości
  • posuw
  • liczbę obrotów
  • inteligentny krok w górę
  • obróbka lokalna
  • inteligentne pozycjonowanie
  • eliminację zbędnych przejazdów na dużych odległościach i frezowanie powietrza

Technologia iMachining SOLIDCAM - zwrot z inwestycji w oprogramowanie

Dzięki iMachining firma Zítka-motorsport wydłużyła żywotność frezów pięciokrotnie. Firma wykorzystuje również moduł SolidCAM SolidProbe, gdzie za pomocą sondy pomiarowej weryfikowany jest proces obróbki i jakość wykonanego detalu.

SolidCAM steruje parkiem maszyn

Zítka-motorsport wykorzystuje system CAM do sterowania wszystkimi maszynami CNC. Frezowanie jest wykonywane na Hermle C400 i Mikron UCP 600, a operacje toczenia na Kovosvit 54/1500 Masturn i DMG Mori 310 Ecoturn 310. Wszystkie centra są wyposażone w sterowanie Heidenhain.

Źródło: solidcam.com


Zainteresował Cię przedstawiony temat i masz dodatkowe pytania?  Chciałbyś otrzymać wersję DEMO?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza: