Ślimak obracający zwany też orientatorem – jak poprawnie zaprojektować go w SOLIDWORKS

Projektowanie w SOLIDOWRKS - ślimak obracający - orientator

Ślimaki, które mają za zadanie nie tylko transportować produkt np. butelkę czy puszkę z punktu A do punktu B ale również zorientować ją w odpowiedniej pozycji lub połączyć np. w pary. Taki rodzaj wałka nazywamy ślimakiem obracającym, orientatorem lub z angielskiego feed screw.

Jakie mamy rodzaje ślimaków:

  • prowadzące o zmiennej lub stałej geometrii wybrań
  • prowadzące o zmiennym skoku
  • prowadzące o zmiennej zbieżności wybrań
  • współpracujące obracające, rozdzielające lub łączące
  • mieszające
  • specjalne

Przykładowe ślimaki obracające butelkę plastikową

Zaprojektuj ślimak w SOLIDWORKS

Do prawidłowego zaprojektowania ślimaków w środowisku SOLIDWORKS będziemy potrzebowali dodatku Feedscrew Narzędzie to pomaga w stworzeniu ciągłej powierzchni ślimaka. Kto próbował podjąć się tego zadania to wie, że nie wystarczy wykorzystać narzędzi “helisa i spirala”. Na poniższym filmie przedstawiono modelowanie takiego ślimaka z wykorzystaniem narzędzi SOLIDWORKS.

Zastosowanie Feedscreew add-in dla SOLIDWORKS

Dodatek został stworzony przez Andriesa Koorzen. Wykorzystując Feedscreew wystarczy wybrać wałek, helisę, model butelki oraz punkt środkowy. W kolejnym kroku ustalamy kąt o jaki obróci się butelka na końcu ślimaka w stosunku do początku i w ilu krokach.  Zobacz jak to się odbywa na poniższym filmie.


Zainteresował Cię przedstawiony temat i masz dodatkowe pytania?  Chciałbyś otrzymać bezpłatną wersję DEMO Feedscreew?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza: