Škoda Auto wykorzystuje manipulatory 3D firmy 3Dconnexion w całym procesie powstawania aut

Skoda Auto - wykorzystanie manipulatorów 3D od firmy 3DConnexion

Od kiedy Volkswagen objął udziały w Škoda Auto, firma rozwija się prężnie, osiągnęła międzynarodowy sukces i nieustannie zdobywa nagrody za design. Manipulatory 3D firmy 3Dconnexion są używane w całym procesie projektowania i uważane przez inżynierów za ważny element zestawu podstawowych narzędzi.

Niewielu producentów samochodów może pochwalić się nieprzerwaną historią produkcji pojazdów silnikowych na przestrzeni 100 lat. Dla czeskiego producenta podróż rozpoczęła się w 1895 roku, kiedy mechanik Václav Laurin i księgarz Václav Klement rozpoczęli projektowanie i produkcję rowerów.

W 1899 r. Laurin i Klement zaczęli produkować motocykle, a w 1905 roku rozpoczęli produkcję samochodów. Przez kolejne lata Škoda Auto stała się wiodącym producentem motoryzacyjnym w Czechach, ale poza rynkiem krajowym, firma odniosła umiarkowany sukces. W 1989 roku zaczęto szukać partnera, którego doświadczenie i inwestycje pomogłyby skuteczniej konkurować na arenie międzynarodowej.

W kwietniu 1991 r. Škoda Auto dołączyła do VW, Audi i SEAT jako część grupy Volkswagen. Od tego czasu Škoda Auto  przekształciła się w dynamiczną i kwitnącą korporację, zdobywając rynki ponad 100 krajów. 90% produkcji firma przeznacza na eksport.

Mapa drogowa inżynierii w Škoda Auto

Wszystkie samochody marki Škoda są projektowane w centrum projektowym w Mladá Boleslav, a firma korzysta z najnowocześniejszych technologii. W obszarze badań i rozwoju około 2200 użytkowników pracuje z danymi 3D na oprogramowaniu CAD 3D.

Manipulatory 3D są wykorzystywane w całym procesie powstawania aut marki Škoda od projektowania do produkcji.

„Z myszami 3D firmy 3Dconnexion zetknęliśmy się po raz pierwszy około dziesięciu lat temu dzięki SpaceBall. W 2006 roku przeprowadziliśmy przegląd strategiczny zainstalowanej bazy CadMan i Kontrolerów SpaceBall 3D do oceny korzyści wynikających z aktualizacji do najnowszej generacji SpacePilot, SpaceExplorer i SpaceNavigator 3D. Byliśmy pod wrażeniem tego, jak bardzo technologia się rozwinęła. W przeszłości manipulatory 3D były zamawiane przez poszczególne działy, ale efektem audytu było wprowadzenie centralnych zakupów i wprowadzenie myszy 3D firmy 3Dconnexion do wszystkich działów”, mówi Petr Rešl, dyrektor integracji procesów i systemów w Škoda Auto.

Na decyzję o rozpoczęciu pracy z myszami 3D w Škoda Auto wpłynęło kilka czynników

„Głównym z nich jest bardziej precyzyjne sterowanie modelem niż w przypadku tradycyjnej myszy. Możesz poruszać się we wszystkich trzech wymiarach jednocześnie, przesuwając, powiększając i obracając model bez zatrzymywania się w celu wybrania poleceń oraz rozkładając obciążenie na obie ręce. Nasi inżynierowie mają większy komfort, co jest ważne podczas długich sesji projektowych”,wyjaśnia Jan Vesecký, specjalista od systemów CAD.

Jako osoba odpowiedzialna za dystrybucję myszy 3D w Škoda Auto, Vesecký odkrył, że wielu nowych inżynierów przybywających do pracy w centrum projektowym CAD automatycznie prosi o manipulator 3Dconnexion jako niezbędne narzędzie pracy, ponieważ korzystali z nich wcześniej, podczas studiów lub na wcześniejszych stanowiskach.

Škoda Auto z przyjemnością uwzględnia życzenia inżynierów, którzy proszą o manipulator 3D, ponieważ uważa, że ma ona wiele zalet.

„Inżynierowie, którzy wcześniej z nią nie pracowali, mają szansę przetestować urządzenie przez kilka tygodni. W większości przypadków po testach proszą o zaopatrzenie w manipulator 3D i polecają je innym osobom w swoim dziale. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​ludzie są zaskoczeni, jak dużo więcej mogą osiągnąć pracując na oprogramowaniu CAD przy użyciu myszy 3D. ”- mówi Petr Rešl.

Wrzucić wyższy bieg dzięki urządzeniom 3DConnexion

Zastosowanie manipulatorów 3D pomogło zespołowi w Škoda Auto osiągnąć wiele celów, w tym poprawę jakości pracy CAD wykonywanej przez dział projektowy.  Manipulatory 3DConnexion pomagają usprawnić przepływ pracy i przyspieszyć proces projektowania. Łatwiej jest uzyskać dostęp do funkcji w oprogramowaniu CAD za pomocą klawiszy funkcyjnych, dzięki czemu oszczędza się czas i pieniądze przy mniejszej liczbie kliknięć myszą. Nie można zapominać o zaletach ergonomicznych, ponieważ jest to bardziej intuicyjny sposób interakcji z treściami 3D. W rezultacie inżynierowie Škoda Auto mają większy komfort pracy.

„Dzięki manipulatorom 3D firmy 3Dconnexion pracujemy szybciej i wydajniej. Mogę bardzo polecić manipulatory 3D każdej firmie, która chce jak najlepiej wykorzystać swoich projektantów i oprogramowanie CAD. ” – podsumowuje Petr Rešl.

Urządzenia 3DXonnexion na konferencji DPS FORUM 2019

Zapraszamy do przetestowania kontrolerów 3DConnexion na konferencji DPS FORUM już 23 października w Warszawie na stadionie PGE Narowy. Dostępne będą najnowsze modele manipulatorów 3D oraz myszki  CadMouse. Więcej informacji www.dpsforum.pl 
DPS FORUM 2019 - wystawca partner 3DConnexion