Szybkie przeniesienie danych ze skanera 3d do SOLIDWORKS – DPS FORUM 2016

DPS Forum 2016 - Strefa Wystawców Smarttech

Odkryj jakie możliwości daje skanowanie 3D w najpopularniejszym oprogramowaniu do modelowania 3D CAD – SOLIDWORKS.  Dzięki najnowszemu dodatkowi opracowanemu przez 3D Systems – Geomagic for SOLIDWORKS – możesz w prosty sposób przenieść wyniki ze skanera 3D bezpośrednio do SOLIDWORKS czyniąc go doskonałą podstawą do inżynierii odwrotnej.

Geomagic for SOLIDWORKS jest odpowiedzią dla wszystkich inżynierów korzystających z oprogramowania SOLIDWORKS,  którzy chcieliby poszerzyć swoje możliwości o inżynierię wsteczną. Wykorzystanie siatki trójkątów jako referencyjnej bazy do wyciągania kształtów, i zmieniaj je dostosowując do swoich pomysłów.

Wykorzystanie skanerów 3D firmy SMARTTECH do produkcji akcesoriów motocyklowych Enduro-Tech

Enduro -Tech jest firmą produkcją akcesoria do motocykli typu enduro – popularniej zwanych cross. Powstała w 2012 roku, w ciągu kilku lat stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku firm produkujących akcesoria motocyklowe. Wszystko to dzięki doskonałej znajomości branży i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii pozwalających na zaprojektowanie jak i produkcję swoich części.

Endur-tech - skanowanie 3D od Smarttech DPS Forum

Firma Enduro -Tech wykorzystuje skaner 3D marki SMARTTECH w celu pozyskania geometrii silnika motocykla do którego planuje wyprodukować dedykowaną osłonę.

Podczas przejazdów terenowych motocykle tego typu narażone są na wielokrotne uderzanie w przeszkody leżące na ich drodze. Duża prędkość i wyboista sprawiają że kierowcy mimo swojego doświadczenia często uderzają silnikiem w różne wystające przeszkody. Stałe uderzenia w rurę wydechową lub silnik mogą dotkliwie uszkodzić cały motocykl.

Wychodząc naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu na dodatkową ochronę wrażliwego na uderzenia silnika powstała firma Enduro – Tech – która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji dedykowanych osłon do silników.

Dzięki skanerom firmy SMARTTECH możliwe jest pozyskanie geometrii silnika i zaprojektowanie osłony w taki sposób że nie tylko doskonale pasuje ona do silnika ale również jest lżejsza oraz co dla wielu bardzo ważne – doskonale wpasowuje się w agresywny wygląd motocykla. Cały proces projektowania przeprowadzany jest na komputerze dając pełną swobodę działania inżynierom odpowiedzialnym za projekt.

Mierzona powierzchnia składa się z błyszczących metalowych elementów – spód silnika w pierwszej kolejności pokrywany jest bezinwazyjnym środkiem antyrefleksyjnym pozwala to na wyraźne odczytanie geometrii przez optyczne urządzenie pomiarowe. Środek nie wpływa na mierzoną powierzchnię i jest łatwo zmywalny przy pomocy myjki ciśnieniowej lub pędzla. Następnie – głowica skanująca wyświetla proste prążki na obiekcie które zakrzywiają się względem skanowanego kształtu. Właśnie to zakrzywienie, odczytuje zainstalowany w głowicy skanera 3D detektor, który dostarcza informacje do autorskiego oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure.

skanowanie 3d skanerem smarttech

Skaner3D będący na wyposażeniu pracowni firmy Enduro – Tech to model MICRON3D green o objętości 800x600x310mm z detektorem 5Mpix o dokładności 0.07mm. Oznacza to że maksymalny rozmiar powierzchni jaki można zmierzyć przy pomocy pojedynczego pomiaru wynosi 80×60 cm. Wynikiem pojedynczego pomiaru jest pięciomilionowa chmura punktów która odpowiada 5 megapixelowej rozdzielczości detektor i przedstawia mierzoną powierzchnię z dokładnością do 0.07 mm.

Oprogramowanie przelicza dane pozyskane przez głowicę skanującą dostarczając informację w postaci chmury punktów, która dokładnie odzwierciedla kształt skanowanego obiektu. Do pełnego zeskanowania silnika trzeba wykonać po dziesięć pojedynczych skanów na każdą stronę. Dzięki ostremu kątowi pomiędzy projektorem i detektorem można “zajrzeć” w wąskie krawędzie pozyskując powierzchnie niemożliwe do zmierzenia używając tradycyjnych metod.

Oprogramowaniu SMARTTECH3Dmeasure pozwala “oczyścić” chmurę punktów z tzw. szumów pomiarowych oraz niepotrzebnych części skanów jak fragmenty podłogi czy pozostałe fragmenty motocykla. Skomplikowana geometria skanowanego silnika, pozwala na połączenie pojedynczych pomiarów przy pomocy dopasowania “na trzy punkty”. Polega to na odnalezieniu trzech wspólnych punktów na dwóch różnych skanach. Po zaznaczeniu 3 punktów oprogramowanie nie tylko dopasowuje skany orientacyjnie ale przeprowadza również operację Global Registration, co pozwala na dokładne dopasowanie grup punktów. W oprogramowaniu istnieje również możliwość automatycznego połączenia skanów ze sobą na podstawie naklejonych markerów pozycjonujących, co przyspiesza pracę przy dużych obiektach.

Obróbka Chmury Punków Geomegic for SOLIDWORKS

Praca w oprogramowaniu SMARTTECH3Dmeasure kończy się na stworzeniu siatki trójkątów odwzorowującej dokładny kształt i rozmiar zeskanowanej powierzchni w rozszerzeniu STL będącym najbardziej uniwersalnym formatem opisującym geometrię, odczytywanym również przez środowisko CAD 3D SOLIDWORKS.

Kolejnym krokiem jest modelowanie CAD na bazie siatki- do tego zostaje użyte oprogramowanie Geomagic for SOLIDWORKS – najnowszy produkt od firmy 3D Systems – będące swoistą wtyczką do popularnego programu do modelowania 3D CAD – SOLIDWORKS. Posiadając siatkę trójkątów przedstawiającą kształt silnika można przystąpić do właściwego modelowania osłony. Dotychczasowy sposób modelowania części polegający na ręcznym wycinaniu i zaginaniu kartonu i przykładania stosowany przez Enduro-Tech został całkowicie skomputeryzowany. Digitalizacja 3D obiektu daje wiele korzyści. Cyfrowy sposób pomiaru nie tylko zmniejsza koszty i ilość czasu potrzebną na zaprojektowanie osłony. Daje również pełną swobodę przy modelowaniu bez konieczności ręcznego sztukowania i przymierzania oraz pozwala przewidzieć i dostosować sposób produkcji osłony.

Gotowa osłona

Dzięki technologią 3D firma Enduro-Tech nie tylko może dokładnie digitalizować części motocykli w celu projektowania dedykowanych dodatkowych lub zamiennych części, ale podnosi także jakość swoich produktów. Stając się dzięki temu jednym z najbardziej znanych dostawców części w branży motocykli wyczynowych.

Dla klientów DPS Software i użytkowników SOLIDWORKS firma SMARTTECH przygotowała ofertę specjalną

Promocja Smarttech SOLIDWORKS na DPS Forum