Politechnika Warszawska uruchamia studia z druku 3D

Politechnika Warszawska- studia podyplomowe z druku 3d oraz CAD CAM CAE

Już tej jesieni Politechnika Warszawska do puli studiów podyplomowych dołącza innowacyjną Akademię 3D – studia z modelowania i druku 3D. To jedne z pierwszych tego typu studiów w Polsce. Prognozy na kilka kolejnych lat przewidują niezwykle dynamiczny wzrost rynku druku 3D – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Już teraz rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i przedsiębiorców posiadających wiedzę w tym obszarze.

Już od jesieni modelowanie i druk 3D  będzie można studiować na Politechnice Warszawskiej. Zapisy na studia podyplomowe na potrwają do końca września 2016 roku. Studia zakończą się praktycznym projektem, w którym każdy student zaplanuje oraz zrealizuje kompletny proces produkcyjny z wykorzystaniem druku 3D. Dzięki temu absolwenci zyskają przewagę konkurencyjną na rynku pracy w wielu branżach albo przyszłościowy pomysł na własny, innowacyjny biznes.

Akademia 3D – projektowanie i druk 3D – charakterystyka

To innowacyjne, jedne z pierwszych tego typu w Polsce studia, poświęcone dynamicznie rozwijającej się technologii, jaką jest druk 3D. Studia są prowadzone przez najlepszych wykładowców Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz praktyków projektowania i wytwarzania 3D i zapewniają zarówno silne podstawy teoretyczne, jak i wiedzę praktyczną, którą gwarantuje współpraca z renomowanym Wolf Project Studio, jednym z biznesowych pionierów druku 3D w Polsce. Studia zakończą się projektem, w którym każdy absolwent zaplanuje oraz zrealizuje kompletny proces produkcyjny z wykorzystaniem druku 3D – od idei, poprzez model wirtualny, analizy numeryczne, wytworzenie z użyciem specjalistycznych drukarek 3D, aż po obróbkę i prezentację produktu.

Wolf Project Studio - WOLFIX

Druk 3D jest zaliczany do jednej z najbardziej perspektywicznych technologii dzisiejszego świata. Znajduje swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia – od medycyny i biomechaniki, poprzez takie branże jak: motoryzacja, lotnictwo, produkcja filmowa, aż po sztukę, jubilerstwo, produkcję mebli i modę. W Polsce zainteresowanie drukiem 3D od kilku lat rośnie – firmy poszukują nowych rozwiązań w tym obszarze. Aby skutecznie wykorzystywać możliwości, jakie daje druk 3D, pojawia się potrzeba profesjonalnej edukacji obecnych i przyszłych pracowników oraz przedsiębiorców zajmujących się tą dynamicznie rozwijającą się dziedziną.

Współczesny rynek pracy oraz środowisko biznesowe wyjątkowo doceniają osoby mogące pochwalić się umiejętnościami w obszarze nowoczesnych technologii; szczególnie takich, które –  jak druk 3D – znajdują coraz częstsze zastosowanie w biznesie. Studia „Akademia 3D – projektowanie i druk 3D” pozwolą uczestnikowi zdobyć specjalistyczną, teoretyczną i praktyczną, wiedzę z tego obszaru, która będzie nie tylko niezaprzeczalną przewagą konkurencyjną na rynku pracy w wielu branżach, lecz także przyszłościowym pomysłem na biznes.

Akademia 3D Politechnika Warszawska Wolf Project Studio

Projekt końcowy, który będzie obejmował kompletny proces produkcyjny z wykorzystaniem druku 3D, będzie stanowił wartościowy element portfolio, który zainteresuje zarówno potencjalnego pracodawcę, jak i klienta.

Po ukończeniu studiów absolwent posiądzie wiedzę z zakresu:

  • będzie potrafił wykorzystać różne metody pozyskiwania modeli do druku 3D, tj. zaawansowane modelowanie 3D w kilku wybranych programach CAD czy skanowanie 3D,
  • zdobędzie szczegółową wiedzę dotyczącą zasad projektowania ukierunkowanego na wytwarzanie metodami przyrostowymi,
  • pozna zasady budowy i programowania najnowocześniejszych drukarek 3D,
  • będzie umiał dobrać odpowiedni rodzaj materiału i parametry wytwarzania, tak by uzyskać detal określonej dokładności oraz założonych właściwościach fizycznych i chemicznych,
  • będzie potrafił zaplanować i zrealizować kompletny proces produkcji z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi CAD/CAM/CAE oraz użyciem nowoczesnych drukarek 3D, łącznie z obróbką i prezentacją produktu.

Czas trwania

  • 2 semestry (14 dwudniowych zjazdów: sobota, niedziela).
  • 222 godziny dydaktyczne (w tym 198 laboratoryjnych i projektowych).
  • Rozpoczęcie zajęć planowane jest w drugiej połowie października 2016 r.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Termin zgłoszeń 30.09.2016 Opłaty 6 000 zł (z możliwością rozłożenia na dwie raty)

Dodatkowych informacji udzielą:
p. Grażyna Kanarek: zpk@meil.pw.edu.pl, tel. 22 621-54-63
dr inż. Michał Kowalik: mkowalik@meil.pw.edu.pl

Źródło: www.pw.edu.pl; www.wolfix.pl