Połączenie pasji i codziennej pracy – SOLIDWORKS Visualize pomaga w realizacji twórczych wizji

Wizualizacje Stephana Tobiasa wykonane w programie SOLIDWORKS Visualize

Kilka tygodni temu na naszym Facebookowym profilu zaprezentowaliśmy wizualizacje stworzone przez niemieckiego projektanta Stephana Tobiasa. Jego prace spotkały się z tak dużym zainteresowaniem użytkowników SOLIDWORKS, że postanowiliśmy poprosić Stephana, aby opowiedział nam o swojej pasji. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu.

Jesteś projektantem w przedsiębiorstwie z branży technologii energetycznych, a w wolnym czasie tworzysz niesamowite wizualizacje w programie SOLIDWORKS Visualize. Czy program ten wykorzystujesz także w pracy?

Pracuję w dziale badań i rozwoju. Częścią mojej pracy jest konstruowanie i wizualizacja prototypów, a jako narzędzi używam oprogramowania SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Visualize. W mojej codziennej pracy wykorzystuję Visualize do przedstawienia przełożonym gotowego projektu. Czasami, gdy muszę zrobić render „od ręki”, są zachwyceni, że tak szybko można uzyskać takie efekty.  Gdy pracuję z innymi działami, takimi jak marketing lub sprzedaż, mogę w pełni korzystać z możliwości Visualize. Jest to naprawdę realistyczna prezentacja naszych produktów. Ustawienie w odpowiedniej pozycji i odpowiednie doświetlenie jest szybkie i łatwe. Gdybyśmy innym sposobem chcieli osiągnąć to, co daje rendering, musielibyśmy ponieść duże nakłady logistyczne i finansowe. Zresztą efekt nie byłoby aż tak dobry. Gotowe rendery są wykorzystywane w katalogach i prezentowane na targach. Czuję wtedy dużą  dumę i satysfakcję ze swojej pracy.

W czasie wolnym używam Visualize do celów prywatnych i tutaj mogę w pełni oddać się swojemu hobby i renderować dowolne modele.

Tworzenie wizualizacji samochodu w SOLIDWORKS Visualize

Czyli można powiedzieć, że rendering jest Twoją pasją. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z programem SOLIDWORKS i SOLIDWORKS Visualize?

10 lat temu mój pracodawca wymienił oprogramowanie 2D AutoCAD na SOLIDWORKS. I wtedy zacząłem poznawać ten program. Jego możliwości tak mnie zafascynowały, że spędzałem długie wieczory po pracy, aby uczyć się nowych funkcji. Bardzo pomogły mi szkolenia organizowane przez niemiecki oddział DPS Software, bo dzięki nim nie tylko udoskonaliłem swoje umiejętności, ale nauczyłem się intuicyjnie korzystać z SOLIDWORKS.

Mój pierwszy render stworzyłem z PhotoView360 w SOLIDWORKS. Początkowo byłem zachwycony, że taki efekt można osiągnąć przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Ale ponieważ podpatrywałem prace innych projektantów, nie do końca byłem zadowolony z moich efektów. To, co mogłem osiągnąć z PhotoView, nie było spełnieniem moich oczekiwań. Kiedy w 2016 roku SOLIDWORKS wprowadził Visualize, pojawiło się wreszcie rozwiązanie, dzięki któremu mogłem realizować moje twórcze wizje. Oczywiście pierwsze prace nie były idealne, ale szybko poznałem większość interesujących mnie funkcji i osiągnąłem zadowalające mnie efekty.

Wizualizacja Rendering Stephana Tobiasa

Czy oprogramowanie Visualize spełnia Twoje oczekiwania? Czy poleciłbyś je osobom, które dopiero chcą nauczyć się sztuki renderingu?

Możliwości tego oprogramowania są naprawdę imponujące. Zdecydowanie poleciłbym ten program początkującym. Ale nie polecałbym rozpoczynania nauki od poznania funkcji automatyzujących pracę. Uważam, że tylko stopniowe uczenie się poszczególnych funkcjonalności oprogramowania pozwoli na zrozumienie drobnych detali, które składają się na efekt końcowy. Tylko wtedy możemy osiągnąć oczekiwany perfekcyjny render.  Gdybym już na początku swojej kariery wiedział, jakie są możliwości  pójścia w tym programie na skróty, najprawdopodobniej nie miałbym umiejętności, które posiadam dzisiaj.

Renderingi Stephana Tobiasa wykonane w SOLIDWORKS Visualize

Czy do tworzenia dobrych wizualizacji trzeba mieć zdolności artystyczne czy każdy może się tego nauczyć?

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że zrozumienie poszczególnych zasad tworzenia dobrej wizualizacji przychodzi z czasem. Tak, jak w przypadku fotografii. Nie trzeba być artystą, aby robić dobre zdjęcia, gdy dobrze poznasz rzemiosło. Najważniejsze są chęci do doskonalenia swoich umiejętności, a z każdym kolejnym dniem efekty będą coraz lepsze.

Jaką radę dałbyś osobom rozpoczynającym pracę z SOLIDWORKS Visualize?

Jeśli na początku nauki programu napotkamy drobne trudności, czy coś nam nie wyjdzie, nie należy się tym przejmować i próbować dalej. Ja też, zresztą jak każdy początkujący użytkownik jakiegokolwiek programu, musiałem się w nim odnaleźć. Jednak gdy już wejdziesz na tę drogę, z każdym kolejnym krokiem jest przyjemniejsza, a efekty coraz bardziej imponujące. Najważniejsze, aby się rozwijać, bo stanie w miejscu tak naprawdę oznacza cofanie się.


Zainteresował Cię przedstawiony temat?  Chciałbyś przetestować SOLIDWORKS Visualize?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń +22 339 64 00: