Odnawialne źródła energii razem z SOLIDWORKS Flow Simulation

Energia odnawialna dzięki SOLIDWORKS Flow Simulation

ADES, pionier energii słonecznej mknie z siłą wiatru razem z SOLIDWORKS Flow Simulation

Podobnie jak kąt i intensywność promieni słonecznych zmienia się w ciągu dnia, tak i kierunek oraz prędkość wiatru może się znacznie różnić. Większość turbin wiatrowych, to stacjonarne wiatraki stojące frontem w kierunku wiatru. Jednak zdolność do dostosowania położenia łopatek turbiny, aby złapać wiatr i skompensować nagłe zmiany prędkości wiatru jest innowacją, która może przedłużyć żywotność i zwiększyć efektywność w systemach generujących energię pochodzącą z siły wiatru.

Jako pionier w dziedzinie energii słonecznej, ADES (Aplicaciones De Energias Sustitutivas) postanowił zastosować koncepcję, dzięki której firma odniosła sukces w branży systemów energii słonecznej jak i na rynku energetyki wiatrowej. Kolektory słoneczne firmy, zaopatrzone w systemy śledzenia słońca, pozwalały powoli przemieścić panel tak, aby pozostał on bezpośrednio wyrównany do kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia.

Inżynierowie ADES wierzyli, że mogą stosować takie samo podejście do turbin wiatrowych, aby nie tylko poprawić jakość uzyskiwanej energii wyjściowej, ale także, aby była ona gromadzona w znacznie większej ilości.

Wybór narzędzi SOLIDWORKS

Do roku 2007 firma używała oprogramowania AutoCad® oraz Solid Edge®. Jednak kiedy przedsiębiorstwo postanowiło rozszerzyć swoją ofertę produktową zarząd podjął decyzję o ponownej ocenie rozwiązań projektowych. Jak mówi Fabian Riveros, dyrektor techniczny, firma została zmuszona do modernizacji środowiska programowego w celu poprawy efektywności. „Potrzebowaliśmy jednej platformy, dzięki której mogliśmy przeprowadzić wszystkie prace projektowe, w tym symulacje. Dzięki temu byliśmy w stanie wprowadzić przełom w produkcji turbin wiatrowych”, przypomina Riveros.

Ades SOLIDWORKS Turbiny Wiatrowe

Po dokonaniu oceny wszystkich wiodących pakietów projektowania 3D, ADES wybrało oprogramowanie SOLIDWORKS Premium, SOLIDWORKS Simulation Premium oraz SOLIDWORKS Flow Simulation. Wybór był prosty, z racji tego że wybrane pakiety były ze sobą w pełni zintegrowane, spełniały wszystkie wymagania projektowe oraz dostarczały szeroką ofertę narzędzi do analiz oraz symulacji w przystępnej cenie.

„Szczególnie cenimy sobie możliwości SOLIDWORKS Simulation, ponieważ możemy łatwo analizować nasze projekty bez zmiany formatów lub modyfikowania rysunków, które zrobiliśmy w przeszłości,” oznajmia Riveros. “Integracja aplikacji zapewnia szybkość i wszechstronność co jest potrzebne do stworzenia innowacyjnych produktów, przy jednoczesnym osiągnięciu naszych celów wydajności.”

Rewolucyjne rozwiązania firmy ADES

Po początkach nauki projektowania naczep słonecznych w SOLIDWORKS, inżynierowe ADES wykorzystali software do stworzenia rewolucyjnej wahadłowej turbiny wiatrowej. W tradycyjnej konstrukcji turbiny wiatrowej, brak intensywności i kierunku jak również ciągłość działania wiatru może spowodować uszkodzenie zarówno turbiny i układu elektrycznego, do którego są podłączone.

Oprogramowanie SOLIDWORKS Flow Simulation

Unikalna turbina wiatrowa wykorzystuje kształt konstrukcji, która automatycznie orientuje się w kierunku wiatru za pomocą trzech, biernych systemów mechanicznych: obrotowych pojedynczo-łopatkowych wirnikach, układu napędowego wahadła oraz samosterujących gondolach.

Projekt kompensuje, gromadzi i przywraca odchylenie prędkości wiatru, zapobiegając działaniom wpływającym na równomierność obrotów generatora, a następnie zmniejszeniu strukturalnego przeciążenia mocy spowodowanego podmuchami wiatru. Z mniejszymi naprężeniami, wieża turbiny ma dłuższą żywotność i wymaga mniej materiałów do jej budowy, co tym samym obniża koszty.

„Projekt trwał zaledwie sześć miesięcy z grupą sześciu osób” podkreśla Riveros. „Symulacja była kluczem umożliwiającym nam stworzenie tego produktu tak szybko, a także skrócić czas cyklu projektowania o 25 procent”.

Energia odnawialna innowacyjne projekty

Konkurencyjność ADES dzięki SOLIDWORKS

We wrześniu 2009 roku, ADES zadebiutował ze swoimi nowymi produktami na targach Elektrowni Wiatrowych Expo w Saragosii. Riveros twierdzi, że wszechstronność oprogramowania SOLIDWORKS pozwoliła firmie skrócić aż o 50 procent czas produkcji, aby doprowadzić ten rewolucyjny produkt na rynek.

“Ze względu na korzyści jakie daje SOLIDWORKS pod względem szybkości projektowania, jesteśmy bardziej konkurencyjni” tłumaczy Riveros. “To pozwala nam szybko wdrażać nowe rozwiązania oraz tworzyć realistyczne obrazy i animacje naszych projektów.”

SOLIDWORKS Simulation Premium - energia odnawialna

Oprócz pomocy we wprowadzaniu innowacyjnych produktów na rynek szybciej, SOLIDWORKS pozwolił projektantom firmy ograniczyć liczbę braków, a także zmniejszyć koszty o co najmniej jedną trzecią. Od momentu wdrożenia rozwiązań SOLIDWORKS Flow Simulation oraz SOLIDWORKS Simulation Premium, ADES zminimalizowało liczbę odpadów
i niepotrzebnych kosztów przez znaczne zmniejszenie liczby błędów projektowych.

Wymiana danych CAD z dostawcami dzięki eDrawings

“Dzięki solidnym narzędziom, takich jak wykrywanie kolizji, konstrukcje spawane oraz arkusze blach, mamy mniej niespodzianek,” wyjaśnia Riveros. “Mamy również efektywniejszą komunikację z klientami i dostawcami za pomocą plików eDrawings, które pomagają wyeliminować potencjalne błędy i nieporozumienia.”

Zobacz film SOLIDWORKS Flow Simulation – analiza turbiny wiatorwej

Czym jest SOLIDWORKS Flow Simulation?

Dzięki SOLIDWORKS Flow Simulation możesz z łatwością analizować ruch cieczy i dystrybucję ciepła oraz siły przepływu kluczowe dla powodzenia Twojego projektu. Intuicyjne narzędzie CFD (obliczeniowa mechanika płynów) SOLIDWORKS Flow Simulation jest w pełni zintegrowane z SOLIDWORKS 3D CAD i umożliwia symulację przepływu cieczy i gazów w warunkach rzeczywistych, przeprowadzanie testów typu „co by było gdyby” oraz skuteczną analizę oddziaływania przepływu płynów, wymiany ciepła i działania sił na komponenty zanurzone w cieczy lub z nimi sąsiadujące.

Aby stworzyć produkt o doskonałej wydajności, możesz porównywać różne wersje projektu. SOLIDWORKS Flow Simulation zostało stworzone z myślą o potrzebach inżynierów i daje im możliwość podejmowania decyzji projektowych przy jednoczesnym zachowaniu zasad współbieżnego podejścia do projektowania. Dodatkowe moduły ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) oraz chłodzenia elementów elektronicznych oferują narzędzia szczegółowej analizy symulacji przepływu cieczy.

Rozwiązania SOLIDWORKS Flow Simulation obejmują:

  • Obliczeniową mechanikę płynów (CFD)
  • Analizę przepływów cieczy
  • Czynniki komfortu termicznego
  • Zarządzanie temperaturą produktów elektronicznych
  • Wizualizację symulacji
  • Termiczną analizę cieczy

Przejdź do CENTRUM KOMPETENCYJNEGO CAE i uzyskaj więcej informacji.


Zainteresował Cię przedstawiony temat i masz dodatkowe pytania?  Chciałbyś otrzymać wersję DEMO?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza: