Jakie oprogramowanie do projektowania, symulacji i kontroli wykorzystuje Technique – Case Study

Oprogramowanie do projektowania symulacji i kontroli

Szybki rozwój swojej działalności w sektorze tłoczenia metali, wyginania rur, produkcji małoseryjnej i wytwarzania prototypów firma Technique zawdzięcza rozwiązaniom SOLIDWORKS do projektowania, symulacji i kontroli.

Technique to założone w 1991 roku przedsiębiorstwo zajmujące się tłoczeniem metali na potrzeby budowy prototypów. Obecnie zajmuje się wieloma rodzajami zastosowań metali w branży motoryzacyjnej, pojazdów ciężarowych, w rolnictwie, wyścigach samochodowych, pojazdach terenowych i rekreacyjnych, urządzeniach AGD, sektorze obronnym, przestrzeni kosmicznej oraz wagonach kolejowych. Niepowtarzalne połączenie projektu nowatorskiego oprzyrządowania z prasami do wyginania/tłoczenia, maszynami do cięcia laserowego i innymi systemami produkcyjnymi pozwala firmie Technique zarówno budować prototypy, jak i produkować w małych seriach elementy tłoczone, rury wyginane i rury cięte laserowo.

Projektowanie 3D rur ciętych laserowo i wyginanych
Źródło: Technique, Inc. www.tirps.com

Pożegnanie z narzędziami 2D Autocad®

Zgodnie z tą filozofą w 2005 roku firma Technique postanowiła przestawić się z narzędzi 2D AutoCAD , których używała na system projektowy 3D, jak mówi dyrektor ds. technicznych Ryan McClain. „Szczycimy się krótkim czasem realizacji zamówień, a wdrożona technologia projektowania 3D umożliwia jego dalsze skracanie” — wspomina McClain. „Znacznie szybciej i łatwiej projektuje się oprzyrządowanie na podstawie części w 3D, zwłaszcza że stopień skomplikowania części nieustannie rośnie”.

Firma Technique wybrała oprogramowanie projektowe SOLIDWORKS Standard, ponieważ jest ono łatwe w użyciu i zgodne z różnymi rodzajami danych projektowych, a przy tym dobrze współpracuje z posiadanym oprogramowaniem CAM. Firma zakupiła również oprogramowanie SOLIDWORKS Inspection oraz rozwiązanie SOLIDWORKS Simulation Professional do analiz strukturalnych, aby dodatkowo wspomóc działania zmierzające do osiągnięcia celów w zakresie wydajności i jakości, a także oprogramowanie DraftSight do kreślenia w 2D w celu modyfikowania półfabrykatów w hali produkcyjnej.

Projektowanie elementów tłoczonych w solidworks

W tym rozwoju pomaga nam oprogramowanie SOLIDWORKS, które pozwala osiągać lepsze efekty przy mniejszych nakładach. „Staramy się prowadzić działalność w najbardziej ekonomiczny sposób, a SOLIDWORKS to najlepszy pakiet 3D z tego punktu widzenia” — zauważa McClain. „Firma się rozwija. Kiedyś mieliśmy jednego inżyniera, a teraz mamy ich ośmiu, mieliśmy budynek o powierzchni 9140 metrów kwadratowych, a dziś mamy zakład o powierzchni 38 400 metrów kwadratowych. Dlatego dbamy o aktualność naszej subskrypcji SOLIDWORKS. Dzięki temu możemy korzystać z najnowszych rozwiązań SOLIDWORKS i być na bieżąco z potrzebami klientów”.

Szybsze przygotowywanie o 30% i krótsze terminy realizacji o 25-30%

„Podjęliśmy wobec klientów zobowiązanie, że będziemy im dostarczać części w ciągu dwóch do trzech tygodni od momentu przyjęcia zamówienia” — wyjaśnia McClain. „Oprogramowanie projektowe SOLIDWORKS od razu przyspieszyło naszą pracę o 25–30%. A kiedy dołożyliśmy program SOLIDWORKS Inspection, osiągnęliśmy oszczędność czasu o dalsze 30% w początkowej fazie procesu. Było to związane z zastosowaniem obsługi pakietów zadań — które obejmują wydruki, odnośniki oraz odpowiednie arkusze kontroli jakości — w formie cyfrowej w oprogramowaniu SOLIDWORKS Inspection zamiast ręcznej” — kontynuuje McClain.

„Zamiast wyszukiwać wymiary na wydruku, możemy zdać się na oprogramowanie SOLIDWORKS Inspection, które usprawnia sterowanie procesem kontroli, poprawia jakość i pozwala nam dotrzymywać terminów dostaw” – dodaje McClain.

SOLIDWORKS Simulation Professional Case Study

Wykorzystanie symulacji do weryfikowania wydajności

Wdrożone zostało oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation Professional służące do analiz strukturalnych (FEA), aby wspomóc opracowywanie i weryfikację stelaży na arkusze blachy oraz systemów przechowywania. Te systemy są przeznaczone do magazynów i służą organizacji arkuszy blachy o różnych grubościach oraz wymiarach.

„Systemy stelażowe do przechowywania w pionie musiały wytrzymywać duże obciążenia bez wyginania się” — podkreśla McClain. „Zastosowaliśmy oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation Professional do analiz strukturalnych, aby móc określać i analizować ograniczenia obciążeń — w kontekście naprężeń i ugięć — projektowanych systemów przechowywania w pionie. To jeden z wielu przykładów, jak narzędzia SOLIDWORKS pomagają nam rozwijać działalność i zyskiwać nowe możliwości”.

Analiza strukturalna (FEA) stelaży w SOLIDWORKS Simulation Professional

Narzędzia do tworzenia skomplikowanych powierzchni

„Produkowanie wysokiej jakości części i prototypów na podstawie projektów o skomplikowanych geometriach wymaga precyzyjnego oprzyrządowania” — mówi McClain. „Wykorzystujemy narzędzia SOLIDWORKS do tworzenia powierzchni, aby precyzyjnie dopasowywać powierzchnię odsunięcia narzędzia do powierzchni części, co zarówno przyspiesza projektowanie oprzyrządowania, jak i poprawia jakość produkcji” — dodaje. „Wdrożenie rozwiązań SOLIDWORKS nie tylko przyspieszyło naszą pracę, ale także poszerzyło zakres działalności i poprawiło jakość części, które produkujemy”.

Podsumowanie

Przejście w całości na platformę projektową 3D SOLIDWORKS pozwoliło firmie Technique nie tylko skrócić cykle opracowywania i poprawić jakość, ale także zastosować zaawansowane narzędzia
do tworzenia powierzchni w celu zwiększenia precyzji projektowanego oprzyrządowania i swoich możliwości w zakresie projektowania bardziej skomplikowanych części.


Zainteresował Cię przedstawiony temat i widzisz nasze oprogramowanie w swojej firmie?  Chciałbyś otrzymać bezpłatną wersję DEMO?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń +22 339 64 00:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez DPS Software Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz przez inne podmioty na mocy zawartych umów w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany w formularzu kontaktowym. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@dps-software.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Zawiadamiamy, że administratorem Państwa danych osobowych podanych w powyższym formularzu jest DPS Software Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 02-676, na ulicy Postępu 6. Wszelkie pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres biuro@dps-software.pl. Państwa dane przetwarzane będą wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie zgodnie z zasadą, która głosi, że przetwarzanie danych jest zgodne z prawem jeżeli jest niezbędne w celu realizacji umowy lub przed jej zawarciem. Pełne informacje o danych osobowych znajdziecie Państwo w naszej polityce prywatności.