pixel
Artykuł Druk 3D

Przemysłowe wydruki 3d - drukuj najmocniejsze części świata dzięki Markforged

Przemysłowe wydruki 3d - 10 razy mocniejsze od aluminium

fot. | Wydruki 3d są nawet 10 razy mocniejsze od aluminium dzięki technologii Markforged

Co sprawia, że część kompozytowa z włóknem ciągłym jest o wiele mocniejsza niż plastikowa?

Markforged jest pierwszą firmą, która oferuje drukarki 3D zdolne do wzmacniania części włóknami ciągłymi, dzięki czemu części kompozytowe są wystarczająco wytrzymałe, aby zastąpić obrabiany metal.

Podczas gdy cięte włókna węglowe są w stanie poprawić właściwości mechaniczne i jakość druku termoplastów drukowanych metodą FFF / FDM 3D, włókna ciągłe mogą dodatkowo zwiększyć wytrzymałość części o rząd wielkości.

Continuous Fiber Reinforcement (CFR) - wzmocnienie ciągłym włóknem

Unikalny proces Markforged zaczyna się od druku FFF, który tworzy zewnętrzną powłokę i wypełnienie części za pomocą Onyxu, tworzywa termoplastycznego wypełnionego ciętymi włóknami węglowymi o krótkich pasmach.

Druga dysza jest następnie używana do wstawiania długiego włókna ciągłego, wzmocnienia włóknistego (CFR), wybiórczo wzmacniając obwód, wybrane elementy lub całe warstwy części.

Wytrzymałość na zginanie

Przykład: wydrukowane ogniwo łańcucha i test wytrzymałości na rozciąganie

Referencje Wärtsilä: narzędzie do podnoszenia tłoków

Firma Wärtsilä zwykle wykonuje swoje narzędzia podnoszące z litej stali, ale okazało się, że powstałe narzędzia są zbyt drogie, zbyt czasochłonne w produkcji i zbyt ciężkie, aby ludzie mogli je obsługiwać i transportować.

Zespoły nie są również w stanie dokonać szybkich zmian w projekcie w razie potrzeby. Każdy wzrost kosztu i wagi ma znaczący wpływ, gdy jest skalowany na setki narzędzi - zwłaszcza gdy narzędzie jest potrzebne do serwisowania lub wykonywania konserwacji części na dużym statku handlowym, gdzie występuje wiele ograniczeń np. przestrzeń.

Drukarka 3d dla przemysłu Markforged - Caldwell Manufacturing Case Study

fot. | Projekt uchwytu oraz wydruk 3d i jego zastosowanie

Narzędzie jest w stanie unieść do 960 kg przy czterokrotnym współczynniku bezpieczeństwa. „Myślę, że wszyscy byli naprawdę zszokowani występem” - Juho Raukola, ekspert ds. Innowacji (produkcja przyrostowa) w Wärtsilä.

Wdrożanie produkcji przyrostowej przez firmę Wärtsilä już się opłaciło, a zespół zajmujący się produkcją addytywną szacuje, że w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy zaoszczędzili ponad 100 000 EUR na samym narzędziu, które ich zdaniem można skalować dzięki większej liczbie drukarek Markforged w większej liczbie obiektów na całym świecie.

„Nie musimy pracować według harmonogramu zewnętrznej firmy produkcyjnej” - powiedział Juho. „A piękno druku 3D polega na tym, że każdy projekt można wydrukować w dowolnym miejscu i czasie poprzez produkcję rozproszoną, nawet na statkach, które Wärtsilä pomaga w utrzymaniu i serwisowaniu”.