pixel
Referencje Druk 3D

Zwiększenie produktywności i swobody projektowania dzięki technologii Markforged

Saint-Gobain projektuje, produkuje i dystrybuuje materiały i rozwiązania dla wielu gałęzi przemysłu. Saint-Gobain Research North America, z siedzibą w Massachusetts, pomaga rozwijać procesy i produkty w ponad 100 regionalnych fabrykach oraz wspiera optymalizację działania zakładów poprzez wdrażanie nowych technologii. Firma posiada także oddział w Polsce.

Wyzwanie

Firma często musi reagować na żądania klientów w sposób niezakłócający codziennej działalności. Prosta prośba klienta o zmianę kształtu linii tkackiej spowodowała, że jeden z zakładów musiał wyprodukować 400 adapterów wrzecion do utrzymania szpul w miejscu.

Początkowo zamierzano wykonać obróbkę adapterów wrzecion na miejscu, ale tylko w przypadku samych adapterów koszty robocizny i materiałów wyniosłyby 47 000 USD.

"Łączny czas pracy operatora potrzebny na wykonanie wszystkich 400 adapterów wrzecion wyniósłby ok. 1.200 godzin" – stwierdził Emmanuel Simadiris, inżynier ds. badań w Saint-Gobain Research North America.

Saint-Gobain Markforged Case Study

fot. | Emmanuel Simadiris, inżynier ds. badań w Saint-Gobain, korzysta z przemysłowej drukarki 3D X7 firmy Markforged.

Rozwiązanie

Zespół Simadirisa zasugerował wykorzystanie drukarki X7 do produkcji adapterów wrzeciona z materiału Onyx – nylonu wzmocnionego ciętym włóknem węglowym, który jest 1,4 razy mocniejszy niż ABS.

Drukując części, zespół znacznie skrócił czas i koszty pracy, a czas poświęcony na przygotowywanie do druku był względnie krótki.

"Udało nam się szybko rozpocząć drukowanie i wydrukować 400 części na naszej X7 – gotowych do użycia na linii produkcyjnej" – mówi Simadiris. – "Naprawdę nie wymagało to wiele pracy poza załadunkiem i rozładunkiem części."

Saint-Gobain Markforged Case Study

fot. | Przeprojektowanie adaptera wrzeciona oznaczało, że zespół musiał wyprodukować 400 nowych części.

Wydrukowanie każdego adaptera trwało trzy godziny, dzięki czemu zaoszczędzono około 90 dni. Pod względem kosztów oszczędności wyniosły 86%.

Saint-Gobain Markforged Case Study

fot. | Adapter wrzeciona utrzymuje szpule w miejscu.

Według Simadiris to nie koniec korzyści: – "Największą korzyścią dla zakładu był wydłużony czas działania. Podczas pracy drukarki operator mógł się zająć innymi produktywnymi zadaniami. Zastosowanie technologii cyfrowych usprawniło procesy produkcyjne, a oszczędności pomogły zminimalizować wydatki na narzędzia w zakładzie."

Zespół używa X7 także do produkcji uchwytów wzmocnionych włóknem węglowym, które działają jak aluminiowe odpowiedniki, ale są tańsze.

„Koszty zakupu drukarki zwróciły się w ciągu sześciu miesięcy.” - podsumowuje Emmanuel Simadiris, inżynier ds. badań w Saint-Gobain

Patrząc w przyszłość

Saint-Gobain planuje wdrożyć drukarki Markforged w kilku różnych zakładach w Ameryce Północnej oraz w Europie.

"Będziemy nadal zachęcać do korzystania z druku 3D w naszych fabrykach" – mówi Simadiris, który chce umożliwić jak największej liczbie zakładów korzystanie z tej nowej technologii i planuje zorganizować wewnętrzne seminaria internetowe dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, aby poinformować o przypadku adaptera wrzeciona. Chce pokazać, że technologia ta może przynieść korzyści i usprawnić produkcję we wszystkich zakładach Saint-Gobain.