pixel
Referencje Druk 3D

Teraz oprzyrządowanie trafia na halę produkcyjną szybciej niż kiedykolwiek.

Dunlop Systems to brytyjski producent z branży motoryzacyjnej z siedzibą na obrzeżach Birmingham. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach antywibracyjnych, w tym w elementach zawieszenia pneumatycznego i elektronicznych systemach sterowania stosowanych w pojazdach, dla OEM i rynku wtórnego.

Wyzwanie

Firma miała wiele starych maszyn i narzędzi, które wymagały częstej wymiany. Produkcję narzędzi firmowych i narzędzi klientów zlecano na zewnątrz.

Jednak wszelkie zmiany w projekcie klienta prowadziły do drastycznego wzrostu kosztów, których nie można było odzyskać w całości. – Wydajesz wszystkie te pieniądze i czekasz dwa lub trzy tygodnie na narzędzia, a klient dzwoni do ciebie i mówi, że chce coś zmienić – opisuje sytuację stosowanych w pojazdach, dla OEM i rynku wtórnego. Mark Statham, kierownik ds. inżynierii produkcji w Dunlop Systems, jest odpowiedzialny za wszystkie narzędzia używane do wytwarzania produktów firmy Dunlop.

Ograniczenia czasowe dostawców były stałym problemem, a Mark nie chciał, aby jego zespół był tzw. wąskim gardłem, więc zaczął szukać alternatywnych rozwiązań.

"Myślę, że dzięki temu nasze myślenie stało się bardziej otwarte. Nie mówimy “nie, nie możemy tego zrobić”, teraz mówimy „tak, damy radę” - dodaje Mark Statham, kierownik ds. inżynierii produkcji w Dunlop Systems.

Dunlop Systems and Components Markforged Case Study

fot. | Dunlop Systems and Components obecnie posiada drukarkę Markforged Mark Two i planuje wdrożenie drukarki przemysłowej X7.

Rozwiązanie

Mark wziął udział w seminarium na temat druku 3D, gdzie usłyszał o przemysłowej drukarce 3D zdolnej do drukowania włóknem węglowym. Zdał sobie sprawę, że może to wykorzystać do produkcji oprzyrządowania, ponieważ materiał jest wystarczająco odporny, aby wytrzymać korozyjne działanie otoczenia.

Tego samego dnia poszedł do biura dyrektora i powiedział, że jeśli nie kupi Markforged Mark Two, pożałuje. Dyrektor zgodził się, a reszta to już historia. – "Jedyną rzeczą, jakiej żałujemy, to to, że nie kupiliśmy jej wcześniej. To nasz najlepszy zakup" – twierdzi Statham.

Firma znalazła już kilka zastosowań: od prototypowych części do samochodów elektrycznych, po wskaźniki i formy. Onyks i ciągłe włókno węglowe idealnie nadają się do potrzeb firmy, ponieważ tworzą mocne, lekkie części, które można łatwo wydrukować na tej „biurkowej” drukarce Markforged.

Dunlop Systems and Components Markforged Case Study

fot. | Zespół wymienił kilka części na wydrukowane w 3D przy użyciu materiału Onyx firmy Markforged.

"W zasadzie zamierzamy teraz drukować wszystkie nasze narzędzia z Onyxu" – mówi Statham. Zwykle dział wydaje około 20 000 funtów na same narzędzia. W tym roku, dzięki produkcji przyrostowej, wyda tylko 11 000 funtów."Tym samym oszczedzamy rocznie 9 000 funtów."

Obecnie Dunlop Systems wykorzystuje swoją drukarkę kompozytową Markforged, aby pomóc dużej firmie motoryzacyjnej wprowadzić na rynek samochód elektryczny. Testowany obecnie na drogach prototyp samochodu posiada części wydrukowane z Onyxu, a potrzebne niestandardowe narzędzia również są już wydrukowane.

Koszt niezbędnych części oszacowano na 8 000 funtów, ale teraz, dzięki drukarce 3d, wyceniono je na 2 000 funtów. – "Nasz dział może pochwalić się znacznymi osiągnięciami" – mówi Statham.

Dunlop Systems and Components Markforged Case Study

fot. | Prototypowe oprzyrządowanie używane do montażu zawieszenia w samochodzie elektrycznym, który firma pomaga wyprodukować.

Kolejną korzyścią płynącą z wprowadzenia wytwarzania przyrostowego w Dunlop Systems był zwiększony entuzjazm zespołu. Teraz, kiedy drukowanie części w 3D obniża koszty, projekty są realizowane szybciej i jego zespół chętniej podejmuje projektowe wyzwania.

"Zaoszczędziliśmy już 20 000 funtów w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, więc jeśli nic się nie zmieni, w tym roku zaoszczędzimy 40 000 funtów" - podkreśla się Mark Statham, kierownik ds. inżynierii produkcji w Dunlop Systems.

Patrząc w przyszłość

Od wprowadzenia technologii Markforged do firmy, dział Stathama cieszy się teraz większym poważaniem wśród pracowników produkcji. W najbliższej przyszłości firma planuje zakupić drukarkę przemysłową Markforged X7, aby nadążyć ze wszystkimi zamówieniami na części.

"Teraz oprzyrządowanie trafia na halę produkcyjną szybciej niż kiedykolwiek" – mówi Statham – "Myślę, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pracownicy produkcji mieli więcej narzędzi niż w ciągu ostatnich pięciu lat."