Małe i średnie przedsiębiorstwa stawiają na rozwiązania ERP – wywiad z Piotrem Ciskim z Sage

Partnerem DPS FORUM jest firma Sage – czołowy dostawca oprogramowania dla sektora MŚP oraz jeden z głównych dostawców systemów ERP w Polsce. Zapraszamy do lektury wywiadu z Piotrem Ciskim, dyrektorem zarządzającym Sage w Polsce.

Sage jest czołowym dostawcą oprogramowanie dla sektora przedsiębiorstw z sektora MSP. Jesteście tez jednym z głównych dostawców systemów ERP w Polsce. Czy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest popyt na tak zaawansowane rozwiązania?

Piotr Ciski: Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że przedsiębiorcy z sektora MSP wybierają rozwiązania finansowo-księgowe czy kadrowo-płacowe Sage, które pomagają w prowadzeniu codziennej działalności, automatyzując podstawowe procesy biznesowe. Zaskoczeniem może być jednak, że sektor MSP równie mocno stawia właśnie na rozwiązania ERP, czyli systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstw.

Co jakiś czas można usłyszeć głosy z rynku, że ERP w dobie rewolucji technologicznej i powszechnej internetyzacji to przeżytek. Czy prawdziwe? Na pewno nie na polskim czy w ogóle europejskim rynku. Systemy ERP są coraz częściej wdrażane w przedsiębiorstwach, zmieniają się jedynie wymagania co do nich, większy nacisk kładziony jest na analitykę, wymiarowanie.  Od ponad 3 lat nasz biznes dynamicznie rośnie, kilkanaście procent rocznie, właśnie dzięki rozwiązaniom ERP. Z resztą podobny trend pokazuje ostatni raport ITWIZ BEST 100, gdzie wszyscy czołowi producenci systemów ERP notują wzrosty. Dlaczego? Bo pora spłacić dług technologiczny, jaki wiele firm zaciągnęło skupiając się na bieżącej działalności.

Polskie firmy nie nadążają za wszystkimi zmianami legislacyjnymi. Do tego dochodzą ostatnie wytyczne dotyczące RODO, JPK i split payment. Czy oprogramowanie dostarczane przez Sage jest w stanie wesprzeć przedsiębiorców w tych obszarach?

Warto sobie uświadomić, jak duża jest skala zmian prawnych w ostatnich latach w Polsce. Tylko w ostatnich 3 latach opublikowanych zostało ponad 70 tysięcy stron ustaw i rozporządzeń, co czyni z nas kraj o najbardziej zmiennym systemie prawnym w Unii Europejskiej. A to wprost przekłada się na funkcjonowanie oprogramowania dla biznesu, szczególnie w takich obszarach jak finanse i księgowość czy kadry i płace, a ostatnio także dane osobowe.

Takie zmiany jak RODO, JPK, split payment to nowe konstrukcje prawne, które wymagały od firm software’owych ogromnego wysiłku w przełożeniu przepisów na konkretne funkcjonalności w programach. W praktyce zespoły programistyczne ściśle współpracują z ekspertami w danej dziedzinie, analizując wszelkie możliwe przypadki, by zabezpieczyć użytkowników przed możliwymi błędami. Jednak w wielu wypadkach nie znamy finalnego kształtu ustaw lub regulacje zmieniają się kilkukrotnie, co nawet dla bardzo elastycznych firm jest nie lada wyzwaniem. Dlatego w Sage dajemy klientom nie tylko aktualizacje oprogramowania, ale rozwinęliśmy cały serwis edukacyjny, pomagając przedsiębiorcom odnaleźć się w tym gąszczu zmian. Brakuje bowiem szerszych kampanii edukacyjnych, w których przynajmniej te najpoważniejsze zmiany byłby tłumaczone w prosty, przystępny sposób.

Uczestnicy DPS FORUM to także przedstawiciele średnich i dużych firm produkcyjnych. Przed jakimi wyzwaniami związanymi z rewolucją przemysłową stoją te przedsiębiorstwa?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że dzisiaj nie ma odwrotu od cyfryzacji, informatyzacji przedsiębiorstwa. Ma na to wpływ zarówno rosnąca konkurencja na rynku, jak i zmiany w otoczeniu biznesowym czyli np. nowe regulacje prawne w zakresie podatków, prawa pracy, bezpieczeństwa informatycznego. Równie duże znaczenie ma rynek pracy, gdzie w wielu branżach coraz dotkliwiej odczuwany jest brak specjalistów. Chociażby w branży w transportowej ale i w IT coraz trudniej o specjalistów. Wszędzie tutaj rozwiązania software’owe są istotnym wsparciem dla biznesu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najdoskonalsze systemy informatyczne będą bezużyteczne, jeśli przedsiębiorcy nie uwzględnią w procesie cyfryzacji zmiany psychologicznej, jaką muszą przejść sami pracownicy i oczywiści zarządy, by rzeczywiście wykorzystać przewagi, jakie daje technologia.

Firma Sage działa na wielu rynkach. Jak w Polsce wygląda realizacja idei Przemysłu 4.0? Czy na tym polu polskie przedsiębiorstwa mogą konkurować z zachodnimi?

Statystyki pokazują, że w Polsce absorpcja technologii w biznesie jest niska. Wystarczy spojrzeć do danych GUS, gdzie wykorzystanie systemów ERP, Business Intelligence czy chmury stawia nas daleko w tyle za gospodarkami rozwiniętymi, a pamiętajmy, że od 24 września jesteśmy przez wielu zaliczani  właśnie do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Jeśli chcemy więc konkurować z krajami w TOP25, musimy przyspieszyć tempo cyfryzacji, technologizacji. I tutaj wdrażanie idei Przemysłu 4.0 jest jednym z pożądanych rozwiązań. Tym bardziej, że na horyzoncie widać już nową rewolucję przemysłową.

O czym jako Sage opowiecie podczas wystąpienia na DPS FORUM?

Jako jeden z trzech największych dostawców ERP w Polsce oraz jeden z czołowych dostawców oprogramowania dla branży spożywczej, TSL czy sektorów handlu oraz przemysłowego, opowiemy o praktycznym wykorzystaniu systemów do zarządzania przedsiębiorstwami, bez których automatyzacja wielu procesów w firmie jest praktycznie niemożliwa, opowiemy także o zastosowaniu Business Intelligence w przedsiębiorstwach.

Zapraszamy na panel biznesowy otwierający DPS Forum, a także do rozmowy z ekspertami Sage na stoisku technicznym Sage. Już 17 października.

Sage Symfonia ERP na DPS Forum 2018