Ercol Furniture – 90% komponentów wykonuje na maszynach CNC sterowanych przez Alphacam

ercol furniture - alphacam case study

Podczas stawiania pierwszych kroków w obórce 5-osiowej, producent mebli o najwyższej jakości, szybko zorientował się, że najlepszą drogą do dalszego rozwoju jest inwestycja w maszynę z dwiema 5-osiowymi głowicami. Jest to pierwsza tego rodzaju obrabiarka w Wielkiej Brytanii.

Ercol powstał w 1920 roku w High Wycombe. Obecnie mieści się w Princes Risborough, gdzie na 150 tyś m2 posiada fabrykę oraz showroom. W portfolio marki znajdują się meble z litego drewna o wysokiej jakości, w tym stoły, krzesła, szafy i produkty tapicerowane.

W ciągu kilku lat używania ośmiu starszych, 3-osiowych CMS, specjaliści Ercol Furniture badali, jak technologia może pomóc im w szybszej reakcji na wymagania klienta. Roy Graves, dyrektor operacyjny, skupił się na technologii obróbki i programowaniu CNC. Wybrał oprogramowanie Alphacam od Vero Software. „Kiedy zdecydowaliśmy się na wdrożenie obróbki w 5 osiach wiedzieliśmy, że potrzebujemy narzędzia pozwalającego na optymalizację pracy maszyny i skrócenie czasu produkcji. Szczególnie spodobała nam się technologia Alphacam oraz sposób efektywnego modyfikowania ścieżek narzędzia.”

Alphacam - obróbka 5 osiowa dwuwrzecionowa

Alphacam to pewność wygenerowanych ścieżek

Graves stwierdził, że w trakcie wdrożenia obrabiarki CMS Ares drżeli z niepewności o sterowanie w 5 osiach jednocześnie, ale szybko odkryli, jak łatwo Alphacam generuje złożone ścieżki. „Oznaczało to natychmiastowe korzyści w nowych możliwościach naszej produkcji. Skuteczność sterowania na różnych płaszczyznach oraz symulacja pełnej procesu skrawania były tak znakomite, że szybko zmodyfikowaliśmy swoje procesy technologiczne i metody.”

Alphacam pozwala na produkcję części z bardzo wąską tolerancją, zapewniając perfekcyjny wygląd i łatwość montażu gotowych wyrobów. „Gwarancja odpowiedniego położenia pojedynczych listewek, nóg, oparć i poręczy jest niezwykle ważna. Musimy być pewni, że komponenty są we właściwym miejscu, pod właściwym kątem.”

Projektowanie i produkcja mebli z litego drewna - Alphacam

Ercol Furniture wytwarza 2500 komponentów tygodniowo

Pracując głównie z jesionem i dębem, okazyjnie z bukiem i orzechem, około 90% komponentów jest skrawanych na maszynach CNC sterowanych przez Alphacam. „Kompleksowo wytwarzamy wszystkie części dla zamówień klientów. Średnio, wykonujemy tygodniowo 300 zamówień, na które składa się kilka produktów. W sumie produkujemy około 2500 komponentów na tydzień.” Jak zaznacza Graves, nie byłoby to możliwe bez oprogramowania Alphacam. „Nie tylko pozwolił nam na redukcję czasu produkcji o 30%, ale za każdym razem zapewnia prawidłową obróbkę. Ograniczyliśmy liczbę odpadów i przyśpieszyliśmy etap ustawiania.”

Projektowanie w SOLIDWORKS, wytwarzanie w Alphacam

Części są projektowane w oprogramowaniu SOLIDWORKS, a modele CAD są importowane do Alphacam’a przez programistę CNC Kieran’a Gunn’a. „Często wykorzystuję płaszczyzny pracy dla różnych stron detalu. Bardzo pomocne są również style obróbcze, przyśpieszając pracę i korzystając z podobnych ścieżek narzędzia i stylów, zwłaszcza połączeń czopowych.”

Gunn opisuje oprogramowanie jako „niezwykle elastyczne”, umożliwiające różny tok pracy dla indywidualnych użytkowników. „Jest wiele sposobów osiągnięcia tego samego rezultatu.” Wtóruje mu Kevin Dover. Obecnie zajmuje się programowaniem obróbki ram siedzisk wraz z częściami giętymi, np. poręczy i oparć. Wymagają one bardziej złożonych programów. Importuje modele CAD z SOLIDWORKS do Alphacam, określa parametry geometrii oraz narzędzia, a następnie generuje program.

Oprogramowanie Alphacam współpracuje z różnymi obrabiarkami

„Nie ważne, czy programuję 3 – osiowego Ares’a, czy Pro Evolution. Uniwersalność Alphacam oznacza bezproblemową współpracę z różnymi obrabiarkami.” „Dzięki oprogramowaniu Alphacam znacząco skróciliśmy cykle produkcyjne. Teraz możemy się skupić na zmniejszeniu wielkości partii, aż do produkcji jednostkowej. Ciągle staramy się na optymalizację naszych metod produkcji, aby szybciej realizować zlecenia klientów” – podsumowuje Ron Graves.

Alphacam na targach DREMA 2019

W dniach 10-13 września w Poznaniu odbędą się Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i porozmawiania na temat oprogramowania Alphacam i SOLIDWORKS. Na miejscu dostępne będą komputery z zainstalowanym oprogramowaniem, a nasi specjaliści techniczni odpowiedzą na Państwa pytania.


Zainteresował Cię przedstawiony temat i widzisz oprogramowanie Alphacam lub SOLIDWORKS w swojej firmie?  Chciałbyś otrzymać bezpłatną wersję oprogramowania na testy?  A może jesteś zainteresowany prezentacją naszych rozwiązań CAD/CAM?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń +22 339 64 00: