Czy projektowanie 3d powinno być przedmiotem obowiązkowym w szkołach?

Nauka projektowania 3d w szkołach - projektowanie 3d solidworks education - dps software

Innowacyjność w gospodarce zaczyna się od edukacji, a jednym z filarów cyfryzacji na zachodzie jest nauka projektowania 3D. Potrzebę nauczania modelowania w szkołach już kilkanaście lat temu dostrzegły resorty edukacji krajów, które przodują dziś w innowacyjności. Wyposażyły szkoły w edukacyjne licencje SOLIDWORKS i wprowadziły zajęcia z użytkowania tego oprogramowania.

W opublikowanym przez Komisję Europejską rankingu innowacyjności za 2019 rok, po raz pierwszy w historii europejskie innowacje przewyższyły osiągnięcia Stanów Zjednoczonych. Kraje Skandynawskie, Holandia, Wielka Brytania czy Irlandia to liderzy innowacyjności w Unii Europejskiej. Polska jest na 5. Miejscu. Od końca.

Ministerstwa Cyfryzacji i Edukacji Narodowej już kilka lat temu rozpoczęły realizację programu cyfryzacji szkół, zwracając uwagę na niepokojącą lukę zatrudnienia w sektorze IT oraz niską innowacyjność naszej gospodarki.  Polskie szkoły powoli się zmieniają, ale jeśli w innowacyjności chcemy dogonić kraje z europejskiej czołówki, warto brać z nich przykład.

Edukacyjna rewolucja w Irlandii

W 2007 roku Ministerstwo Edukacji i Umiejętności Irlandii zainicjowało program nauczania projektowania 3D i wyposażyło szkoły w oprogramowanie SOLIDWORKS. Do 2014 roku do szkół trafiły 25 tysiące licencji SOLIDWORKS Education Edition i przeszkolono 1400 nauczycieli. Działania te umożliwiły dostęp do CAD 3D dla ponad 142 tysięcy uczniów.

Jak mówił Pat Curran, dyrektor jednej z irlandzkich szkół średnich: „Ministerstwo edukacji wybrano SOLIDWORKS, ponieważ jego intuicyjny interfejs pozwala uczniom szybko zrozumieć zasady projektowania i inżynierii. Oprogramowanie to zrewolucjonizowało edukację w Irlandii, a nauczyciele szybko docenili możliwości SOLIDWORKS. Jest to narzędzie, z którego korzystają na co dzień, ucząc na przykład matematyki czy fizyki. Te dodatkowe umiejętności rozwijają kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, i rozbudzają ciekawość”.

Program nauczania SOLIDWORKS w szkołach średnich spełnił oczekiwania irlandzkiego Ministerstwa  Edukacji i Umiejętności, dlatego  w 2015 roku przyznano dotacje w wysokości 7 mln euro na jego kontynuację.

Minister Edukacji i Umiejętności Jan O’Sullivan przyznała: „Mój Departament docenia wartość programu nauczania projektowania, ponieważ bezpośrednio przyczynia się on do rozwoju kluczowych umiejętności potrzebnych irlandzkiej gospodarce opartej na wiedzy, takich jak badania, produkcja, projektowanie, nowe technologie czy technologie informatyczne”. I dodała „SOLIDWORKS jest światowym liderem branży w zakresie parametrycznego oprogramowania CAD, program dofinansowania, który przygotowaliśmy dla szkół sprawi, że irlandzcy uczniowie pozostaną w czołówce pod względem umiejętności projektowania”.

Nauka projektowania 3d w szkołach - projektowanie 3d solidworks education - dps software
Powrót Norwegów na politechniki

Kraje skandynawskie, będące niekwestionowanymi liderami w europejskiej innowacyjności także dostrzegły potrzebę nauki projektowania 3D w szkołach. I jak pokazuje przykład Norwegii, nauczenie w tym zakresie jest jednym z priorytetów edukacji. Powołane przez tamtejsze Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych narodowe centrum ds. promocji nauk przyrodniczych i technologii RENATE  już w 2005 roku sfinansowało zakup do szkół 30 tysięcy licencji oprogramowania SOLIDWORKS Education Edition.  Nauczaniem projektowania objęto ponad 60 000 uczniów szkół średnich, aby ożywić przemysł produkcyjny w tym kraju. Począwszy od jesieni 2006 r. około 1300 szkół rozpoczęło prowadzenie zajęć 3D CAD dla uczniów w wieku 14–18 lat. Celem RENATE było wyposażenie w licencje SOLIDWORKS każdej norweskiej szkoły.

Centrum RENATE działa w ścisłej współpracy z przemysłem, szkołami, szkołami wyższymi i uniwersytetami. Program Technologii i Projektowania wdrożono po to, aby zachęcić uczniów do kariery w zawodzie inżyniera, który cierpiał z powodu malejącego zainteresowania na poziomie uniwersyteckim.

„Liczba studentów, którzy porzucili studia inżynierskie drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich  lat, ponieważ studenci skarżyli się na nudny program nauczania” mówił Odd Lauritzen, dyrektor Centrum RENATE. „Łatwość użytkowania i uczenia się SOLIDWORKS pomoże uczniom rozpocząć odkrywanie kreatywności inżynieryjnej już we wczesnym wieku, dzięki czemu nasiona zostaną posadzone, aby w przyszłości mogły zakiełkować i zapewnić rozwój satysfakcjonujących karier”.

Po dokonaniu oceny kilku pakietów CAD centrum RENATE wybrało SOLIDWORKS, ponieważ jego przejrzystość i intuicyjność pozwala uczniom szkół średnich szybko zrozumieć zasady projektowania produktu i mogą zacząć doskonalić swoje umiejętności 3D w ciągu zaledwie kilku dni. „Zamiast frustrować się nauką trudnego oprogramowania, szybko zostaną nagrodzeni pięknymi modelami 3D, które mogą wizualizować, modyfikować i doskonalić” – powiedział Lauritzen.

Nasiona zakiełkowały, a dzisiejszą innowacyjność Norwegia zawdzięcza m.in. decyzjom podjętym ponad dekadę temu.

Na jakim etapie jest polska edukacja?

Polska jest na początku rozwoju edukacji opartej na nowych rozwiązaniach. Zajęcia z projektowania 3D wciąż nie są powszechne w szkołach średnich, podczas gdy na zachodzie tych umiejętności uczą się już kilkuletnie dzieci. Jako polski dystrybutor rozwiązań IT staramy się tę sytuację zmienić.

„Od lat kształcimy młodych inżynierów na Politechnikach oraz w szkołach średnich. Uważam jednak, że zetknięcie się z tematem projektowania 3D na studiach to często za późno, aby rozbudzić pasję tworzenia. Dlatego zachęcamy szkoły podstawowe do wdrażania licencji SOLIDWORKS. To krok, który już dawno temu wykonały zachodnie kraje. I jak widać, chociażby po rankingach innowacyjności, efekty już są” – mówi Adrian Czapla, Specjalista ds. Edukacji.

DPS Software, jako pierwsza polska firma w 2018 wdrożyła oprogramowanie SOLIDWORKS w szkole podstawowej. Od ponad 23 lat dostarczamy licencje uczelniom wyższym, szkołom średnim, ośrodkom badawczym oraz startupom.


Masz dodatkowe pytania dotyczące oprogramowania SOLIDWORKS Education?  Skontaktuj się z nami korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń +22 339 64 00 i uzyskaj wszelkie potrzebne informacje.